Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 25 maja 2024

Mieszkańcy do władz Boguchwały: pozbawiliście nas zjazdu do ulicy

Bloki przy ul. Mickiewicza w Boguchwale i protestujący mieszkańcy
– Teren naszej wspólnoty mieszkaniowej kończy się dwumetrową  skarpą. Na dole znajduje się ulica Mickiewicza. Nie mamy do niej dojazdu, bo źle przygotowano inwestycję drogową – mówią lokatorzy bloku 11 E przy ul. Mickiewicza w Boguchwale. – Żądamy rozwiązania tego problemu od władz gminy. W takich warunkach nie da się żyć. (Fot. Czytelniczka)

– Ulicę Mickiewicza w Boguchwale przebudowują w ten sposób, że pozbawili nas zjazdu do ulicy – mówią mieszkańcy bloku 11 E. – Dowiedzieliśmy się w urzędzie gminy, że deweloper położył tak rury gazowe, że nie ma tam możliwości zrobienia zjazdu. Gmina i deweloper proponują inne rozwiązanie, tylko że jest ono dla nas niekorzystne. Chcą zjazd umieścić gdzie indziej i to byłby wąski przejazd bez możliwości mijania samochodów. 

SYGNAŁY CZYTELNIKÓW

Nasza Czytelniczka, lokatorka bloku nr 11 E przy ul. Mickiewicza w Boguchwale, ma zastrzeżenia do propozycji przedstawionej przez gminę. Przebudowa tej ulicy bowiem została źle przygotowana i spowodowała, że ten budynek mieszkalny nie będzie miał zjazdu do ulicy. 

Położyli rury i utrudnili życie lokatorom

– W tej chwili dojazd do bloku zrobiony jest z płyt betonowych, na terenie wspólnoty, tylko na czas trwania budowy – mówi. – Docelowo zjazd powinien być bezpośrednio na ulicę Mickiewicza i tak też było w projekcie. Jednak po tym, gdy położono tam rury nie ma możliwości zrobienia zjazdu. Poza tym teren ulicy jest zbyt nisko i jest duży spadek, żeby go zrobić. 

Okazuje się, że teren ulicy został mocno obniżony w stosunku do pierwotnego jej przebiegu. Obecnie teren wspólnoty (lokatorów z bloku nr 11 E) kończy się ok. dwumetrową skarpą w dół, gdzie znajduje się ul. Mickiewicza. Mieszkańcy znaleźli się więc na skarpie bez dojazdu. 

Jak mówią, droga za prawie 3 mln zł, nie została dostosowana do istniejącej infrastruktury. Problem jest taki, że blok powstał wcześniej niż projekt drogi. Dopiero pod koniec wznoszenia budynku wykonawca zorientował się, że coś jest nie tak z tą inwestycją.

Mieszkańcy przekonują, że zjazd w innym miejscu proponowany przez gminę Boguchwała i dewelopera będzie złym rozwiązaniem. Nie dość, że będzie za wąski, to jeszcze będzie na utrzymaniu wspólnoty mieszkaniowej. Remonty i odśnieżanie to będą dodatkowe koszty. Ponadto zabrany będzie skrawek zieleni, który miał być pod blokiem.

Gmina Boguchwała: nie ma żadnych zaniedbań 

Przebudowa Mickiewicza w Boguchwale rozpoczęła się w kwietniu br. Prace obejmują odcinek ulicy o długości 495 metrów. Wykonawcą jest Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów w Rzeszowie. Inwestycja jest finansowana z budżetu gminy, dofinansowana z Programu Rządowego Fundusz Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych. Wartość robót budowlanych to 2 mln 734 tys. zł. Planowane zakończenie inwestycji to koniec września 2023 r. 

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z władzami gminy Boguchwała.

– Przebudowa ulicy realizowana jest zgodnie z opracowanym projektem – wyjaśnia Justyna Placha-Adamska, wiceburmistrz Boguchwały. – W ramach tej inwestycji budowane są zjazdy na nieruchomości sąsiednie do granicy pasa drogowego. Zgodnie z ustaleniami drogi wewnętrzne osiedla prowadzące do ulicy wykonane zostaną przez inwestora budującego budynki mieszkalne. W związku z tym, jako gmina, nie stwierdzamy z naszej strony zaniedbań.  Nie planujemy też poprawki drogi wykonywanej przez gminę. 

Tylko, że lokatorzy bloku mają inne odczucia niż urzędnicy, bo na co dzień muszą się borykać z problem, który utrudnia im życie.

– Czy gdyby urzędnicy znaleźli się w takiej sytuacji jak my i byli na skarpie bez dojazdu, to czy siedzieliby cicho? – pytają mieszkańcy bloku. – Domagamy się pomocy, bo tak się nie da żyć. 

_____

Masz dla nas wiadomość? Chcesz podzielić się jakimś tematem? Potrzebujesz pomocy lub interwencji dziennikarzy? Skontaktuj się z nami: alarm@supernowosci24.pl

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin