Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 kwietnia 2024

Pod przejazdem kolejowym w Łańcucie będzie tunel. Rozpoczęły się prace

Przejazd kolejowy w Łańcucie. Powstanie tu tunel.
Pod przejazdem kolejowym w Łańcucie wybudowany zostanie tunel, który zmniejszy korki na drodze do Leżajska. (Fot. Google View)

Tunel dla samochodów pod przejazdem kolejowym to w Łańcucie jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji. Ma przede wszystkim zlikwidować korki na trasie do Leżajska.

W ub. tygodniu rozpoczęto prace przy budowie nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 887 Naklik – Leżajsk – Szklary wraz z budową tunelu drogowego. Inwestycja zostanie zrealizowana pod torowiskiem linii kolejowej w Łańcucie.

Całkowity koszt budowy tunelu pod przejazdem kolejowym w Łańcucie to 36 mln zł. Wykonawcą robót jet firma INTP Tarnobrzeg. Będzie to bezkolizyjne skrzyżowanie drogi wojewódzkiej Leżajsk – Łańcut z magistralą kolejową nr 91.

Mieszkańcy Łańcuta czekają na tę inwestycję od lat

Ta budowa była w Łańcucie oczekiwana od pół wieku. Ruch kolejowy powoduje, że przejazd przez drogę wojewódzką, prowadzącą m.in. do Leżajska, jest zamknięty przez blisko 7 godzin na dobę. Powoduje to ogromne korki. Dochodzi do tego, że czasem trudno zjechać z autostrady na węźle Łańcut – Wola Mała.

Budowa tunelu pod torami upłynni ruch drogowy i znacznie poprawi bezpieczeństwo. Mieszkańcy Łańcuta zaś nie będą narażeni na taką ilość spalin, jak obecnie.

– Kilka lat temu Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich zaproponował rozwiązanie w postaci tego tunelu  – mówi Adam Krzysztoń, starosta łańcucki. – My w to rozwiązanie uwierzyliśmy. Cieszę się, że to kolejna inwestycja drogowa dla miasta, powiatu i dla naszych mieszkańców. 

Budowa tunelu w Łańcucie rozpoczęta

W ubiegłym tygodniu władze Łańcuta symbolicznie zainicjowały budowę tunelu, a w tym tygodniu formalnie rozpoczynają się prace budowlane.

Oprócz budowy tunelu skanalizowany zostanie potok Mikośka na odcinku ok. 54 metrów i wybudowana będzie grawitacyjna i ciśnieniowa kanalizacja deszczowa. Powstanie też nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 887 wraz z infrastrukturą towarzyszącą na odcinku objętym zakresem inwestycji.

W Łańcucie przebudowana zostanie też ulica Kolejowa i częściowo ulica Kasprowicza. Wykonane będą ciągi pieszo-rowerowe i przebudowane istniejące zjazdy na działki przyległe do nowego odcinka drogi. Zakończenie robót przewidziano jeszcze w 2023 roku. 

W trakcie realizacji zadania mają powstać dwa ronda oraz tunel pod torami. Przejazd kolejowy na ulicy Podzwierzyniec w Łańcucie zostanie zamknięty. Samorząd województwa podkarpackiego na inwestycję przeznaczył 25 milionów złotych, samorząd Łańcuta 2 miliony oraz prawie 10 milionów pochodzi z PKP Polskich Linii Kolejowych.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin