Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

Remont dworca PKP w Rzeszowie zakończy się dopiero w 2025 roku

Trwa remont dworca PKP w Rzeszowie
Budynek dworca kolejowego w Rzeszowie po przebudowie miał być gotowy w połowie ub. roku. Prace jednak wciąż trwają i tak będzie przez kolejnych 12 miesięcy. (Fot. Jan Budz)

Dworzec PKP Rzeszów Główny miał być przebudowany do połowy ub. roku, ale dotąd inwestycja w ramach Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego nie została jeszcze zakończona. Okazało się, że prace trzeba wydłużyć. Konieczne są bowiem roboty zamienne w zakresie wykonania w innej technologii konstrukcji budynku. To z kolei oznacza też wzrost kosztów.

Jeszcze trzy lata temu koszt przebudowy budynku dworca Rzeszów Główny oszacowano na 23 mln zł. By je pokryć dodatkowe koszty modernizacji, spółka PKP SA musi złożyć wniosek o środki unijne z nowej perspektywy unijnej na lata 2021 – 2027.

Podczas robót, które wykonuje firma Budimex, stwierdzono różnicę w stanie konstrukcji w porównaniu do tego, co zapisane jest w dokumentacji, przedstawionej w postępowaniu przetargowym. Dlatego trzeba było zmienić zakres robót. W ub. roku, po stwierdzeniu tych faktów i negocjacjach, podjęto decyzję o wydłużeniu prac do stycznia przyszłego roku.

Remont dworca trwa, podróżni czekają na pociąg w kontenerze

Agnieszka Jurewicz z biura komunikacji i promocji PKP SA, informuje, że na opóźnienie prac mają wpływ prowadzone prace archeologiczne oraz wykonanie w inny sposób konstrukcji budynku dworca. Teraz trwają prace przy wzmacnianiu ścian budynku dworca i wymiany stropów kondygnacyjnych.

Budynek dworca PKP w Rzeszowie wyłączono z użytku, co oznacza że podróżni czekają na pociąg w kontenerze. Ten postawiono obok pierwszego peronu. W nim także można kupić bilety. W związku z opóźnieniem robót przy przebudowie dworca, pasażerowie nadal będą zmuszeni korzystać z tego tymczasowego dworca. Jak długo? Co najmniej do 2025 r., bo właśnie wtedy mają zostać ukończone prace przy remoncie.

Budynek dworca Rzeszów Główny ma zachować swój modernistyczny charakter. Został on zmieniony w latach 60. XX w. Z kolei jeszcze w 2008 r. wprowadzono elementy z XIX w. czyli początków istnienia kolejowej stacji w Rzeszowie.

Za modernizacją budynku dworca odpowiada PKP, ale jest też część miejska Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, którą zrealizowało miasto. W jej ramach wybudowano już parking podziemny, przebudowano także plac dworcowy oraz układ dróg obok dworca.

_____

ZOBACZ TEŻ: Parking obok dworca PKP w Rzeszowie gotowy, a ceny nieznane

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin