REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 20 lipca 2024

Uwaga, to oszuści! Kradną konta na Facebooku, proszą o kod BLIK

ręka pisząca na klawiaturze laptopa
Internetowi oszuści przejmują konta na Facebooku. (Fot. pixabay)

Najpierw włamują się na konta na portalu Facebook. Później rozsyłają wiadomości do znajomych osoby, których tożsamość przejmą. Z prośba o kody BLIK.

– Proszę o nagłośnienie i o ostrzeżenie jak największej liczby osób. Jest nowa akcja kradzieży kont na Facebooku. Tak właśnie zostało zhakowane konto mojej siostry Urszuli Mazur. Następnie z jej konta rozsyłano wiadomość „wyślij mi swój numer SMS-em”. Jak ktoś wysłał numer, to dostawał info z prośbą o szybką pożyczkę lub ofertą wygranej w konkursie i prośbą o kod BLIK. Koleżanka siostry posłuchała i z konta zniknęło jej 1 tysiąc zł. Wiemy o tym tylko dlatego, że to nasza sąsiadka. Ile jeszcze osób dało się nabrać, nie wiemy – mówi Super Nowościom Magdalena Drzał z Pustkowa koło Dębicy.

Podobnych oszustw jest więcej

Kobieta powiedziała także, że sprawa oszustwa została zgłoszona policjantom przez córkę poszkodowanej. Gdy zapytaliśmy o to rzecznika prasowego podkarpackiej policji usłyszeliśmy, że to nie pierwsze tego typu zgłoszenie. Kilka dni temu 42-letnia mieszkanka gminy Baranów Sandomierski, przekonana, że udostępniając kod BLIK pomaga swojemu znajomemu straciła blisko 1 200 zł.

– Pamiętajmy, żeby weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomość z prośbą o pilną pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują pomocy finansowej – mówi kom. Piotr Wojtunik, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.

Jak to się stało? Z przekazanych przez kobietę informacji wynika, że oszust włamał się na jej konto społecznościowe (podobnie jak w przypadku konta siostry naszej Czytelniczki). Następnie za pośrednictwem komunikatora, podając się za jej znajomego, poprosił o pożyczenie gotówki. 42-latka przekonana, że koresponduje z kolegą, wygenerowała kod BLIK, który przesłała przestępcy. W ten sposób pokrzywdzona straciła blisko 1 200 zł.

Policja więc przypomina: często stosowaną przez oszustów metodą jest podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracanie się z prośbą o pilną pożyczkę. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze.

Jak ustrzec się przed oszustami

Aby nie paść ofiarą oszustów należy:

  • weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę
  • pamiętajmy również o stosowaniu silnych haseł, które zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne
  • stosujmy dwuskładnikowe uwierzytelnienie
  • wybierając pytania bezpieczeństwa wybierzmy hasło trudne do odgadnięcia, na które tylko my znamy odpowiedź
  • nigdy nie zapisujmy hasła w przeglądarce internetowej.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin