Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

„Beskid Niski okiem poety”. 23 lutego w Krośnie otwarcie wystawy fotografii Tomasza Grudzińskiego

Wodospad w Iwli w obiektywie Tomasza Grudzińskiego. (Fot. mat. prasowe RCKP w Krośnie)

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza na wystawę zdjęć Tomasza Grudzińskiego. Przedstawia on osobistą podróż i swoje spojrzenie na piękno Beskidu Niskiego. Spotkanie autorskie z fotografem-poetą odbędzie się w piątek, 23 lutego o godz. 17.00 w Galerii Pogranicza przy ul. Kolejowej 1.

Tytuł wystawy „Beskid Niski okiem poety” jest swego rodzaju ilustracją do jednego z rozdziałów tomiku „Podróż do domu” – przez Beskid Niski. Ukazuje to, co autor widział, w momencie swoich wędrówek, w tym podczas zdobywania każdego z 18 szczytów Korony Beskidu Niskiego. Wystawa jest próbą uchwycenia tego ulotnego klimatu tamtych miejsc, o których wspomina w swoich wierszach.

Jedna z urokliwych fotografii Tomasza Grudzińskiego. (Fot. mat. prasowe RCKP w Krośnie)

Kim jest autor?

Tomasz Grudziński (ur. 12.10.1970 r. w Poznaniu) pracował na różnych stanowiskach, począwszy od posadzkarza, księgowego, telemarketera, listonosza, doradcy handlowego, magazyniera. Obecnie pracuje jako starszy sprzedawca, w jednej z sieci sklepów na terenie Krosna. W młodości z zaciekawieniem czytał książki o astronomii, astrofizyce, kosmologii i mechanice kwantowej oraz ogólnie interesował się, jaka jest natura wszechświata.

Tomasz Grudziński. (Fot. mat. prasowe RCKP w Krośnie)

W latach późniejszych zainteresował się książkami podróżniczymi Wojciecha Cejrowskiego, Beaty Pawlikowskiej, Martyny Wojciechowskiej i innymi. Wiersze zaczął pisać około roku 1995 pod pseudonimem tgrudzin. Ich tematyka była głównie romantyczna. Wszystkie były pisane do przysłowiowej szuflady, a także, aby komuś podarować.

Na początku 2019 r. przeprowadził się do Krosna, gdzie mieszka do teraz. Zakochał się w Beskidzie Niskim i postanowił tutaj osiąść na stałe. Nie tylko pasjonuje się Beskidem Niskiem, ale i jazdą na rowerze, co ma swoje odzwierciedlenie w wycieczkach rowerowych po Beskidzie. Prowadzi facebookowy fanpage Rowerem przez Beskid Niski, gdzie relacjonuje swoje wycieczki a od 2023 r. organizuje także spontaniczne wycieczki, na które zaprasza innych. Są one niejako odpowiedzią na brak takiej formy w przestrzeni Beskidu, a także jest też to podyktowane wykrytym u niego tętniakiem aorty i naczyniakiem wątroby. To niejako połączenie przyjemności i rozsądku, w okolicznościach choroby.

Wystawa „Beskid Niski okiem poety” będzie czynna do 29 lutego 2024. Ekspozycję można oglądać w dniach odbywających się w RCKP wydarzeń lub po wcześniejszym zgłoszeniu tel. 13 43 218 98. Wstęp wolny. Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin