Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 15 kwietnia 2024

„Lens for Ukraine”. Spotkanie z Magdaleną Grelą już 21 marca w Rzeszowie

(Fot. Mat. promujące spotkanie/Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa)

Po wybuchu wojny w Ukrainie, Rzeszów jako pierwsze miasto w Polsce, uzyskało status miasta „Ratownika”. Obserwując okrucieństwo wojny, Magdalena Grela jednocześnie była świadkiem rodzącego się braterstwa obu narodów. Tak powstał pomysł na fotoreportaż ukazujący codzienne życie, które toczy się w ośrodkach dla uchodźców. Efekty jej pracy będzie można obejrzeć już 21 marca w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

Magdalena Grela, fotografka dokumentalna realizująca projekty długoterminowe o tematyce społecznej będzie gościem kolejnego spotkania autorskiego w ramach cyklu _WOKÓŁ FOTOGRAFII. Połączone ono będzie z prezentacją zdjęć wykonanych w trakcie dwuletniego projektu #LensForUkraine.

O autorce – Magdalenie Greli

Magdalena Grela (ur. w 1984 r. w Tarnobrzegu) zaczęła fotografować w wieku 16 lat. Jest niezależną fotografką i projektantką graficzną. Mieszka w Głogowie Małopolskim, niedaleko Rzeszowa. Należy do nieformalnej grupy fotograficznej „Dokumentalni”.

Fotografią dokumentalną zainteresowała się w 2015 r., biorąc udział w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez rzeszowskiego fotografa Michała Drozda. Kilka lat później jej mentorem został jeden z najwybitniejszych brytyjskich fotografów dokumentalistów, Patrick Ward.

(Fot. Mat. promujące spotkanie/Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa)

Swój pierwszy esej fotograficzny stworzyła w 2016 r.. Była to seria szczerych portretów na targu staroci w Sandomierzu w Polsce. Rok później powstał kolejny esej poświęcony niewidomej kobiecie z niepełnosprawnością, Teresie Biało. Fotografie te zostały zaprezentowane na kilku wystawach oraz w polskiej i zagranicznej prasie i telewizji.

O projekcie – Lens for Ukraine

Został on zrealizowany dzięki nawiązanym kontaktom z koordynatorkami, które kierowały różnymi akcjami humanitarnymi w Polsce i na świecie.

Przez dwa lata powstały cykle zdjęć ukazujące życie dzieci ze zbombardowanego sierocińca w Mariupolu w Ukrainie. Magdalena zrealizowała również serię zdjęć prezentującą funkcjonowanie ośrodków dla uchodźców i życie ich mieszkańców w Lublinie, Rzeszowie i Przeworsku. Pokazała także życie Ukraińskich Romów w ośrodkach dla uchodźców w Przemyślu.

Więcej zdjęć z tego projektu można znaleźć na Instagramie: @magdalena.grela

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin