REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 20 czerwca 2024

Marc Chagall na sanockim zamku! Wystawa „Sceny Biblijne” potrwa od 26 kwietnia do 29 maja

Sanocki zamek, w którym mieści się muzeum Zdzisława Beksińskiego.
Zamek w Sanoku. (Fot. Aneta Jamroży)

Mimo, że Muzeum Historyczne w Sanoku ma swoich zbiorach prawdziwe skarby ze świata sztuki, zwiedzający wciąż mogą liczyć na nowe i to wyjątkowe ekspozycje. Takie właśnie jak najnowsza wystawa: Marc Chagall „Sceny Biblijne” – litografie, która już od piątku będzie dostępna na zamkowym poddaszu.

Marc Chagall to nie pierwszy słynny „gość” w sanockim muzeum. Na przykład wiosną ubiegłego roku można było podziwiać tu prace Salvadora Dali. I już wtedy dr Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego zapowiadał, że wielkich nazwisk będzie więcej.

– Chcemy przynajmniej raz w roku przygotowywać taką szczególną ekspozycję. Mogę zdradzić, że w następny 2024 r. planujemy wystawę litografii autorstwa Marca Chagalla, zaś w 2025 r. w naszych progach zawitają dzieła Joana Miró – zdradził.

„Barwne opowieści Marca Chagalla”

Prace Marca Chagalla będzie można oglądać od 26 kwietnia do 29 maja na poddaszu Zamku Królewskiego, w którym mieści się Muzeum Historyczne. Kto chciałby dowiedzieć się więcej o słynnym artyście, znakomitą ku temu okazją będzie wykład Doroty Szomko-Osękowskiej „Barwne opowieści Marca Chagalla”. Odbędzie się on w piątek, 10 maja o godz. godz. 17.00.

Plakat promujący wystawę Marc Chagall „Sceny Biblijne” – litografie. (Fot. Mat. organizatora)

„Marc Chagall (1887 Peskowatka, przedmieście Witebska, Białoruś – 1985 Saint-Paul-de-Vence, Francja) Uprawiał malarstwo, grafikę, rzeźbę, ceramikę, projektował witraże i freski. Rozpoczął naukę malarstwa w roku 1906 u Jehudy Pena w Witebsku i kontynuował ją w Sankt-Petersburgu w szkole rysunkowej Cesarskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (1907-1908), prywatnej szkole Gowelija Szoela Zeidenberga (1908), prywatnej szkole Jelizawiety Zwancewej u Leona Baksta (1909-1910). W 1911 roku otrzymał stypendium Maksa Winawera i wyjechał do Paryża, gdzie wkrótce zamieszkał w La Ruche. W Paryżu uczył się w Académie de La Palette i Académie de la Grande-Chaumiѐre. W 1914 roku wrócił przez Berlin do Witebska. Po wybuchu rewolucji Anatolij Łunaczarski mianował go komisarzem sztuk pięknych obwodu witebskiego. Wraz z poślubioną w 1915 roku Bellą Rosenfeld zamieszkał w Witebsku, gdzie założył szkołę artystyczną. W 1922 roku wyjechał ze Związku Radzieckiego do Berlina, a w następnym roku zamieszkał ponownie w Paryżu. Lata 1941-1947 spędził w Stanach Zjednoczonych. Powrócił do Paryża w 1948 roku, w 1950 roku zamieszkał na południu Francji – w Vence, w 1966 roku przeniósł się do Saint-Paul-de-Vence, gdzie mieszkał do śmierci.”

(oprac. Wiesław Banach)

Zamek pełen skarbów

Muzeum Historyczne warto odwiedzić nie tylko dla Marca Chagalla. Znajduje się tu także największa na świecie kolekcja dzieł – pochodzącego z Sanoka – Zdzisława Beksińskiego: od rysunków, które stworzył jako dziecko, poprzez rzeźby, grafiki komputerowe, po ostatni obraz, który powstał w dniu tragicznej śmierci. To także skarbnica wiedzy o artyście. Z archiwalnych zdjęć oraz filmów wyłania się prywatne oblicze mistrza – zaskakująco kontrastujące z mrokiem tworzonych obrazów. Jest też zrekonstruowana warszawska pracownia a przed zamkiem stoi ostatni samochód malarza…

Dzieła Zdzisława Beksińskiego w sanockim Muzeum Historycznym. (Fot. Aneta Jamroży)

W muzeum znajdziemy także inne malarskie skarby, jak choćby prace Pabla Picassa, Jacka Malczewskiego czy Józefa Chełmońskiego. Ponadto można tu podziwiać imponujące zbiory sztuki cerkiewnej, ciekawe eksponaty sakralne, militarne czy archeologiczne.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin