Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Wspomnienia estońskich żołnierzy… Wykład Jacka Cieleckiego już 23 lutego w Pustkowie-Osiedlu

Fragment plakatu promującego wykład (Fot. Mat. organizatorów)

To będzie kolejna odsłona „Spotkania z Historią”. Tym razem Dom Kultury CKiB w Pustkowie-Osiedlu gościć będzie Jacka Cieleckiego, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału we Wrocławiu.

Wykład pt. Legion Estoński na poligonie SS „Heidelager” w Pustkowie, poprowadzi Jacek Cielecki. Odbędzie się on w piątek, 23 lutego o godz. 18.00, w sali widowiskowej w Domu Kultury CKiB w Pustkowie-Osiedlu 26 A. Wstęp wolny.

Niepublikowane pamiętniki

Prelekcja dotyczyć będzie formowania, bytności i struktury Legionu Estońskiego na poligonie SS „Heidelager” w Pustkowie. Będzie można zapoznać się z niepublikowanymi do tej pory w języku polskim wspomnieniami estońskich żołnierzy, zdjęciami i pamiętnikami stworzonymi przez w/w żołnierzy.

Jacek Cielecki to pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału we Wrocławiu. Jest historykiem i badaczem zagadnień związanych z II wojną światową na Śląsku tj. działania zbrojne i obozy pracy. Od kilkunastu lat związany z historią i kulturą Estonii. Autor opracowań i książek poświęconych udziałowi Estończyków w II wojnie światowej.

W swojej pracy kładzie szczególny nacisk na jednostki estońskie w szeregach armii niemieckiej na frontach II wojny światowej. Jego dwutomowa publikacja „Nadzieja wdeptana w błoto” poświęcona walkom estońskiej dywizji SS na Śląsku w 1945 roku odniosła sukces i była pierwszą tego typu monografią przetłumaczoną na język estoński.

W chwili obecnej Jacek Cielecki pracuje nad monografią Legionu Estońskiego utworzonego na terenie poligonu SS „Heidelager” w Pustkowie i wydzielonego z niego 1. Ochotniczego Batalionu Grenadierów Pancernych SS „Narwa”.

Plakat promujący wykład (Fot. Mat. organizatorów)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin