Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 15 kwietnia 2024

Na „Zielną” w kolbuszowskim skansenie. Warsztaty, msza i tańce

Kościół św. Marka Ewangelisty z Rzochowa w skansenie w Kolbuszowej
Zielne wiązanki, jako podzięka Bogu za żniwa i plony ziemi, zostaną poświęcone w zabytkowym kościele św. Marka Ewangelisty z Rzochowa. (Fot. Paweł Galek)

Skansen w Kolbuszowej zaprasza we wtorek (15 bm.) na celebrowanie Święta Matki Boskiej Zielnej. Wszystko rozpocznie się już o godz. 11.30. Będą przede wszystkim warsztaty robienia bukietów pełne pachnących ziół i kwiatów. Przy okazji będzie można poznać leczniczą moc ziół.

Zielne wiązanki, jako podzięka Bogu za żniwa i plony ziemi, zostaną poświęcone na uroczystej mszy św., która rozpocznie się o godz. 17.30 w zabytkowym kościele św. Marka Ewangelisty z Rzochowa. Nabożeństwo będzie koncelebrowane przez ks. Piotra Setlaka, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia w Lipnicy.

Na koniec lasowiacka potańcówka

W międzyczasie w kolbuszowskim skansenie będzie można zwiedzić dwór z Brzezin i zagrodę Szylarów z Markowej. W spichlerzu z Bidzin zobaczyć wystawę malarską „Przestrzenie”, a w domu parafialnym z Książnic – ekspozycję ilustracji Joli Richter-Magnuszewskiej do książki Joanny Papuzińskiej „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”.

W godz. 14-16 w domu parafialnym z Książnic odbędą się warsztaty śpiewacze pieśni dożynkowych prowadzone przez dr Jolantę Dragan. W tym samym czasie w szkole z Trzebosi odbędzie się pokaz wicia wieńca dożynkowego przez Zespół Ludowy Górniacy.

W budynku szkoły z Trzebosi będzie można spróbować potraw regionalnych, które przygotują panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Lipnicy. Na koniec, w godz. 19-21 odbędzie się potańcówka w rytm lasowiackiej muzyki granej przez kapelę z Ropczyckiego.

Zapisy na warsztaty odbywają się pod nr tel. 669 001 223 lub 17 22 71 071, e-mail: recepcja@muzeumkolbuszowa.pl. Warsztaty śpiewacze to koszt 5 zł od osoby, a kurs układania bukietów zielnych – 15 zł/os. Tego dnia ceny bilety wstępu na skansen to: normalny – 18 zł, ulgowy – 12 zł, rodzinny – 50 zł , dzieci do 7. roku życia – wstęp wolny. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oferujemy 50 proc. zniżki.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin