REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

W Rzeszowie zaczyna się Europejski Stadion Kultury 2023. To cały weekend imprez

Zdjęcie z konferencji prasowej na temat Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie.
Program Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie zaprezentowano w Rzeszowskich Piwnicach. (Fot. FB/ESK)

Piątkowy koncert główny w Parku Sybiraków to największe wydarzenie tegorocznej edycji Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie. Atrakcji będzie jednak znacznie więcej.

– W Rzeszowie czuć dreszczyk emocji i podekscytowanie związane ze wspaniałym czasem, jakim jest początek wakacji – raduje się Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Ale to uczucie potęguje także najważniejsza impreza kulturalna naszego miasta, czyli Europejski Stadion Kultury. To wspaniałe, że najlepszy okres w roku rozpoczniemy w mieście z kulturą.

Steczkowska, Sara James, Smolik w Rzeszowie

Koncert Główny ESK 2023 w Parku Sybiraków będzie się składał z dwóch części: Koncertu Otwarcia oraz Koncertu Kolektywów. Najpierw zaśpiewa Daria ze Śląska – wschodząca gwiazda polskiej sceny muzycznej.

W drugiej części koncertu ESK 2023 zobaczymy

  • Justynę Steczkowską w duecie z łotewskim zespołem Brainstorm, 
  • grupę BOKKA, która zaśpiewa z estońskim multiinstrumentalistą – Andresem Kõpperem, o pseudonimie artystycznym NOËP,
  • Sarę James w kolektywie z ukraińską reprezentantką Eurowizji Junior 2021 Oleną Usenko
  • oraz duet Smolik//Kev Fox, który wystąpi z raperką Aliną Pash pochodzącą z Ukrainy.

– Koncert kolektywów to wydarzenie niezwykle ciekawe chociażby dlatego, że ci artyści wcześniej ze sobą nie współpracują. Spotykają się dopiero tu na miejscu, a mimo to efekt na scenie zawsze jest wspaniały – mówi Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

Daria ze Śląska otworzy Europejski Stadion Kultury 2023 w Rzeszowie.

Kosmiczna scena w Parku Sybiraków

Patronem tego roku jest Mikołaj Kopernik więc scena ESK 2023, która powstała w Parku Sybiraków, nawiązuje do kosmosu.

– Pod takim kątem przygotowujemy scenografię, a sam koncert odbędzie się pod hasłem uniwersum, nawiązując do przenikania się różnych światów – dodał Marcin Dziedzic.

Poza piątkowym koncertem festiwal to także wiele dodatkowych atrakcji i imprez towarzyszących. Przede wszystkim w fosie Zamku Lubomirskich, gdzie będzie klub festiwalowy.

– Zapraszamy na mnóstwo rozmaitych wydarzeń i projektów, m.in. Art. Celebration, Silent Disco, Wschód Wina, czy dedykowaną najmłodszym Arenę Smyka i mnóstwo innych atrakcji – wylicza Katarzyna Pawlak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

To już 13. edycja Europejskiego Stadionu Kultury

Pełna rozpiska wydarzeń w ramach Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie jest dostępna na stronie internetowej www.erzeszow.pl.

ESK to największy na Podkarpaciu i jeden z najciekawszych festiwali w Polsce. Łączy elementy różnych gatunków muzycznych, teatru, fotografii, filmu i sztuk wizualnych.

Od 2013 roku Europejski Stadion Kultury odbywa się w ramach festiwalu Wschód Kultury integrującego środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego. Festiwal Wschód Kultury jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury i trzy polskie miasta: Rzeszów, Lublin i Białystok.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin