Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Namaluję ci bajkę… Prace Patrycji Szywały na wystawie „Sploty wyobraźni”

1. Patrycja Szywała (na z zdjęciu z mikrofonem) stworzyła wystawę, składającą się z 70 bajkowych ilustracji. (Fot. Kinga Dereniowska)

W baśniowy, magiczny, ale też niepokojący świat, zaprasza swoją wystawą artystka Patrycja Szywała. Na obrazach można odnaleźć przygody „Alicji z Krainy Czarów”, „Dziewczynki z parku” czy „Królewny Śnieżki”. Zilustrowane zostały także wiersze Jana Brzechwy.

Wernisaż wystawy prac Patrycji Szywały o niezwykłej nazwie “Sploty wyobraźni” odbył się w sobotę, 16 lipca, w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli. Młoda artystka zaprezentowała ponad 70 autorskich prac, przedstawiających ilustracje o iście bajkowym  charakterze. Powstały one w ciągu ostatnich dwóch lat.

– Mam nadzieję, że na twarzy osoby, która ją obejrzy pojawi się szeroki uśmiech – zachęca Patrycja Szywała.

Oprócz znanych i lubianych bohaterów z dzieciństwa można było zobaczyć oryginalne postacie wymyślone przez malarkę. Duże zainteresowanie oglądających wzbudziły wykonane przez artystę laki, które wyglądały, jak wyjęte z jej obrazów. Była mysz w kuchennym fartuszku, czy piegowata kobieta z rogami i długim białym warkoczem.

Natura, legendy i wierzenia ludowe

W 2021 roku Patrycja ukończyła studia na kierunku grafika na Uniwersytecie Rzeszowskim, uzyskując tytuł magistra sztuki. Jednak swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła już w dzieciństwie.

Co ją inspiruje na co dzień? Natura, ludowe wierzenia, historie i legendy. Ale także sytuacje i wydarzenia z jej życia.  Zawodowo Patrycja zajmuje się grafiką komputerową.

 W swojej pracy bazowała na oryginalnej wersji historii “Alicji w Krainie Czarów”, choć dotarcie do niej nie było wcale łatwe. Tam przygody dziewczyny, wcale nie są takie cudowne, jak w wersji Disney’a. Ilustracje do tej bajki były częścią pracy dyplomowej młodej malarki. Projekt został wyróżniony w 2021 nagrodą im. Jerzego Panka za najlepszy dyplom Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Wystawę prac Patrycji Szywały w Stalowej Woli można oglądać do 20 sierpnia 2023 roku.

2. Wystawę w Stalowej Woli przyszło zobaczyć wielu gości. (Fot. Kinga Dereniowska)
3. Bajkowe ilustracje Patrycji Szywały wielu dorosłym pomogły przenieść się w czasy dzieciństwa. (Fot. Kinga Dereniowska)
4. Goście wernisażu długo nie mogli oderwać wzroku od obrazów. (Fot. Kinga Dereniowska)
5. Wystawa prac Patrycji Szywały wzbudziła spore zainteresowanie. Niektórzy przyprowadzili swoje dzieci. (Fot. Kinga Dereniowska)
Jeden z obrazów Patrycji Szywały
6. Jedna z bohaterek “Alicji w Krainie Czarów”, Królowa Kier podczas wydawania rozkazów. (Fot. Kinga Dereniowska)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin