REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Kim była Danuta Dudek-Błeszyńska? Szukają wspomnień o malarce z Rzeszowa

Na zdjęciu „Autoportret” Danuty Dudek-Błeszyńskiej. (Fot. Archiwum)

Kim była Danuta Dudek-Błeszyńska? Artystka urodziła się w 1931 r. w Rzeszowie. Swoje prace pokazywała na wystawach m.in. w Londynie i Kanadzie. Jednak z biegiem lat jej twórczość została zapomniana. Zmienić chce to rzeszowianka Monika Zając-Czerkies. 

Ogłoszono już zbiórkę wspomnień o  niezwykłej artystce.

– Chcemy sprawić, by jej nietuzinkowa i nieznana twórczość zaistniała w artystycznej przestrzeni naszego miasta – podkreśla Monika Zając-Czerkies, koordynatorka projektu.

Osoby posiadające informacje, zdjęcia lub jej prace proszone są o kontakt pod adresem e-mail: monika@rzeszowska.org.pl. Za akcję odpowiada Fundacja Rzeszowska i Rzeszowskie Archiwum Społeczne. 

Pokazywała obrazy na całym świecie 

Malarka studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ukończyła je z wyróżnieniem u profesora Wacława Taranczewskiego w 1957 roku.

Jeszcze jako jego studentka pracowała przy wykonywaniu polichromii w Wawrzyńczycach i w Poznaniu. Stworzyła dwie polichromie w Trzcianie koło Rzeszowa i Szczawnie-Zdroju.

Danuta Dudek-Błeszyńska brała udział w wystawach ogólnopolskich i okręgowych. Swoje prace pokazywała w: Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.  Uczestniczyła w wystawie pt. „Przegląd środowiska krakowskiego” w Galerii „Pryzmat”- Kraków 1968 r. oraz II i IV Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie – 1968 r.

Brała udział w wystawie 25-lecia Ludowego Wojska Polskiego w Warszawie w 1968 r. Swoje prace pokazywała także za granicą w Cassel Gallery w Londynie, w Ottawie w Kanadzie oraz w Pradze. 

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin