REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

W Jaśle doceniono działaczy i mecenasów kultury

Gala podczas wręczono statuetki Mecenas Kultury
Tytuł „Mecenas Kultury” został ustanowiony przez Jasielski Dom Kultury po to, by uhonorować przedstawicieli środowisk gospodarczych i biznesowych. Statuetki przyznawane są w Jaśle od 2003 roku.

W Jasielskim Domu Kultury wręczono nagrody dla działaczy oraz mecenasów kultury. Nagrodami za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i naukowej uhonorowano pięciu działaczy kulturalnych, a nagrodą mecenasa kultury wyróżniono pięć firm.

Nagrody Miasta Jasła za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i naukowej oraz upowszechniania i ochrony kultury przyznawane są od 2001 roku. Otrzymują je twórcy i animatorzy kultury, związani ze środowiskiem jasielskim. Przyznawane są za szczególne osiągnięcia artystyczne i naukowe oraz za wyróżniające się dokonania na rzecz upowszechniania i ochrony kultury.

W tym roku Nagroda Miasta Jasła za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i naukowej oraz upowszechniania i ochrony kultury trafiła do: Bogusława Banasia, Pétera Erőssa, Romana Frodymy, Heleny Gołębiowskiej i Renaty Osikowicz-Wyroby.

Bogusław Banaś, to wieloletni promotor w zakresie rozwijania i promowania kultury ludowej wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Inicjator i założyciel Zespołu Pieśni i Tańca „Jaślanie”, z którym brał udział w wielu koncertach w kraju oraz poza jego granicami, promując polski folklor i przypominając kulturowe tradycje muzyczne.

Péter Erőss z Jasłem związany jest od 50 lat. To wierszopisarz, tłumacz, konsultant i przewodnik wspierający Polaków w poznawaniu Węgier, a Węgrów w odkrywaniu piękna Podkarpacia. Z wielkim zaangażowaniem dzieli się z mieszkańcami regionu swoją miłością do poezji oraz do kultury węgierskiej. Wspiera również działania Jasła w zakresie współpracy międzynarodowej z węgierskimi miastami partnerskimi.

Roman Frodyma to przewodnik beskidzki, zasłużony działacz PTTK, honorowy przewodnik GOT, strażnik przyrody, przewodnik turystyki pieszej i górskiej oraz opiekun zabytków. Prowadzi działania na rzecz ratowania zapomnianych miejsc spoczynku żołnierzy I wojny światowej na terenie dawnej Galicji. Brał udział w terenowych manewrach kadry oficerskiej w Beskidzie Niskim. Za swoją działalność został odznaczony w Wiedniu Złotym Krzyżem Honorowym Austriackiego Czarnego Krzyża i polskimi medalami Komisji Opieki nad Miejscami Pamięci Narodowej.

Helena Gołębiowska jest instruktorką teatralną i wieloletnią dyrektorką Jasielskiego Domu Kultury. Ze światem kultury jest związana od ponad 30 lat. Propaguje i uczy dzieci kultury żywego słowa, poprzez prowadzenie Szkoły Recytatora, Sceny Słowa i kół recytatorskich. Za swoją pracę na rzecz upowszechniania kultury otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia. W tym odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Renata Osikowicz-Wyroba, to wieloletnia dyplomowana nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Jaśle, a od 2017 roku również dyrektor tej placówki. Dzięki jej zasługom szkoła została wyposażona w nowoczesny sprzęt i nowe instrumenty muzyczne. Placówce powierzono również przeprowadzanie Regionalnych Przesłuchań Instrumentów Dętych Blaszanych Szkół Muzycznych I stopnia. Cechuje ją dbałość o wysoki poziom nauczania. Absolwenci szkoły odnoszą międzynarodowe sukcesy oraz otrzymują prestiżowe nagrody i stypendia.

Nagrody na mecenasów kultury

Tytuł „Mecenas Kultury” został ustanowiony przez Jasielski Dom Kultury w celu uhonorowania przedstawicieli środowisk gospodarczych i biznesowych, które wspierają jasielską kulturę. Statuetki Mecenasa Kultury przyznawane są w Jaśle od 2003 roku.

Wśród nagrodzonych znaleźli się również: Maria Kokoczka i Mirosław Prucnal z sieci Sklepów MPM, prezes zarządu Jacek Gogola z UNIMOT Infrastruktura, dyrektor oddziału Konrad Bukowski z Auto Podlasie odział TOYOTA Jasło, prezes zarządu Adam Sikorski z UNIMOT S.A oraz Kazimierz i Dorota Dąbrowscy z laboratorium ogrodniczego Flora In Vitro.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin