Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 18 maja 2024

Zabawa z Fredrą. Zespół taneczny Dżet przygotowuje nowy spektakl

Taneczny zespół Dżet podczas prób do spektaklu poświęconego Aleksandrowi Fredrze.
Trwają próby do spektaklu „Fredrowski zawrót głowy. O smutnym komediopisarzu”. (Fot. archiwum zespołu Dżet)

Nie lada gratka czeka sympatyków zespołu tanecznego Dżet oraz miłośników twórczości autora „Zemsty”. Tancerze przygotowują się bowiem do wystawienie spektaklu „Fredrowski zawrót głowy. O smutnym komediopisarzu”.

PATRONAT SUPER NOWOŚCI

Show rozgrywa się w dwóch planach czasowych. Nie zabraknie tanecznych emocji, pięknej muzyki, strojów z epoki, jak i ciekawych rekwizytów.

Widzów spektaklu czeka dużo wrażeń

– Z racji Roku Fredrowskiego postanowiliśmy ukazać w niebagatelny sposób życie i twórczość naszego najwybitniejszego komediopisarza – zapowiada Maria Dudek, prezes Towarzystwa Miłośników Tańca KTT DŻET Rzeszów – Boguchwała. – Pierwszy plan jest współczesny widziany oczyma choreografa, nauczyciela tańca, a wpleciony w akcję za pomocą sprytnego fortelu, dzięki któremu snuje się intrygująca opowieść z tajemniczą nieznajomą. Ten plan jest bardzo teatralny, chwilami komiczny, a niekiedy nawet groteskowy. Odbiorcę czeka dużo wrażeń, ale szczegółów nie zdradzę, bo tutaj są ukryte „smaczki” naszego widowiska.

Drugi plan to retrospekcja, cofnięcie w czasy fredrowskiej epoki.

– Ta warstwa spektaklu opowiedziana jest głównie tańcem, ciekawym układem choreograficznym i pomysłowymi efektami specjalnymi. Dopełniają ją wymowny dialog oraz fragmenty sztuki Fredry – dodaje prezes Dżetu. – Całość kipi dynamiką, radością roztańczonego Lwowa czy nutką zadumy z Bieńkowej Wiszni, skąd młody Aleksander jako szesnastolatek zaciąga się do armii Księstwa Warszawskiego.

Plakat zapowiadający najnowszy spektakl zespołu Dżet z Biguchwały
Plakat zapowiadający spektakl zespołu Dżet.

Ten projekt uskrzydla młodych aktorów

Nad taneczno-teatralnym widowiskiem „Fredrowski zawrót głowy. O smutnym komediopisarzu” czuwa jego reżyser Andrzej Gąsiorowski, wieloletni choreograf i nauczyciel Dżetu, jak również zaprzyjaźniona polonistka Barbara Żak. A kreatywna młodzież i utalentowane dzieci są gwarancją profesjonalnego wykonania.

–  Nasi aktorzy pracują z ogromnym zaangażowaniem, czasami do późnych godzin nocnych, ale widać, że czerpią z tego ogromną radość. Ten projekt ich po prostu uskrzydla – podkreśla Maria Dudek. – Co ciekawe z powodzeniem godzą naukę w prestiżowych szkołach i uczelniach z pasją, którą jest dla nich taniec.

Skąd środki na realizację tak ambitnego przedsięwzięcia?

– Uzyskaliśmy je dzięki projektowi napisanemu przez Paulinę Pasterz, tancerkę i współchoreografkę, do konkursu na realizację zadań w sferze kultury, ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski. Właśnie to zadanie realizujemy  przy wsparciu finansowemu z budżetu Województwa Podkarpackiego, za co serdecznie dziękujemy.

_____

„Fredrowski zawrót głowy. O smutnym komediopisarzu” będzie można obejrzeć w sobotę, 28 października, o godz. 18 w Miejskim Centrum Kultury w Boguchwale (Rynek 2). Wstęp wolny. Polecamy!

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin