REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 19 września 2024

Kolor ma znaczenie! Kto wynalazł lakier do paznokci?

Lakiery do paznokci, mimo upływu lat nie tracą na popularności. (Fot. Pexels)

Po czym można było poznać status danej osoby 3 tysiące lat przed naszą erą? W Chinach wystarczyło popatrzeć na paznokcie. Jeśli były one pomalowane na czarno lub czerwono, ich właścicielka lub… właściciel, z pewnością szczycili się wysokim urodzeniem. Skąd jednak mieli lakier?

Pierwsze chińskie barwniki, którymi pokrywano paznokcie, dalekie były od współczesnych lakierów. Sporządzano je z wosku pszczelego, białek jaj, metali i barwników roślinnych. Ponadto, płytki zdobiono chińskimi znakami. W tym kraju też wynaleziono pierwsze sztuczne paznokcie wykonywane z… ryżowego papieru.

Długość paznokci, podobnie jak kolor (cesarskie barwy to czarny i czerwony) były bardzo istotne. I tak np. doradca imperatora mógł pozwolić sobie na to, by sięgały one 5cm, ale cesarzowa nosiła już 20 – centymetrowe „pazurki”. Biada jednak temu, kto nie mając wysokiego statusu pomalowałby paznokcie. Groziła za to nawet kara śmierci!

Malowano… krwią

W Starożytnym Egipcie panie zaczynały przygodę z pielęgnacją paznokci od osobistego poświęcenia. Malowały je bowiem… własną krwią. Także i w tej kulturze kolor na płytkach był oznaką władzy i wysokiej pozycji. Z czasem przerzucono się na mniej inwazyjną hennę, z której korzystał m.in. faraon Narmer. Władca barwił nią jednak nie tylko paznokcie, ale i wnętrza dłoni oraz podeszwy stóp. W Egipcie ożywano także woskowych i roślinnych barwników oraz rozdrobnionej koszenili – ciemnoczerwonego proszku ze zmielonych owadów.

Sztuka malowania paznokci zawitała również do starożytnej Grecji, gdzie szybko stała się wyznacznikiem statusu społecznego. Dopiero w uduchowionym średniowieczu kolor na płytkach przestał mieć znaczenie.

Wielki „come back” nastąpił w XVIII w. we Francji, gdzie na tamtejszych dworach zaczęto znów ozdabiać dłonie. Czym? Lakierem w postaci olejków z drzewa pomarańczowego.

Pomogły samochody?

Pierwszy lakier przypominający znane nam kosmetyki powstał dopiero w XX w. za sprawą Michelle Menard. Ciekawostką jest, że jego skład był wzorowany na… lakierze do pokrywania karoserii samochodowej. Szukano więc lepszych rozwiązań. Jednym z nich było zastosowanie celuloidu, czyli rozpuszczonej taśmy filmowej.
Rewolucyjnym rokiem był 1932 r., kiedy to bracia Joseph i Chrles Revlon rozpoczęli produkcję lakierów na bazie pigmentów. Udoskonalany z roku na rok produkt, zrobił furorę.

Współczesne kobiety mogą dziś przebierać w kolorach i rodzajach. Czy jednak barwa która wybierają nie wiąże się z ich statusem? Nie da się ukryć, że panie stawiające na czerwień często lubią mieć władzę…

CZY WIESZ ŻE….
– Ulubionym kolorem Kleopatry na paznokciach, była czerwień. Jej „lakierem” była pasta utworzona z olejków, gumy arabskiej, pudru i henny.
– Pierwsze „współczesne” lakiery schły ponad dwie godziny zaś pierwotne chińskie mieszanki nawet kilka godzin.
– Pierwszą kolekcje współczesnych kolorowych lakierów przedstawiono kobietom w 1933 roku.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin