REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 17 czerwca 2025

Skąd się wziął sylwestrowy zwyczaj?

(Fot. Pexels)

Tradycją jest już, że w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia żegnamy stary rok popijając szampana. Za oknem obserwujemy blask fajerwerków. A jaka była geneza sylwestrowego zwyczaju?

Wszystkiemu winny był smok… Zgodnie z przepowiednią potężna bestia uwięziona przez papieża Sylwestra I w lochach Watykanu miała obudzić się w nocy, kiedy rok 999 przechodził w 1000. Sybilla przepowiedziała, że rozzłoszczony smok Lewiatan zniszczy świat i ludzkość.

Mieszkańcy Europy byli przerażeni. Ludzie ukryci w domach czynili pokuty, by przygotować się na nieuchronną zagładę. Kiedy minęła północ i koniec świata nie nastąpił, zapanowała ogromna radość. Mieszkańcy wybiegli na ulice, śmiali się i tańczyli. Skrajna rozpacz nike zoom field general turbo green white black Hot Punch Mismatched , GmarShops Marketplace , buy star fitness buy Panda nike buy new balance buy Panda nike golf football zamieniła się w euforię. Papież, Sylwester II, włączył się w świętowanie, wygłaszając błogosławieństwa miastu i światu. Od tej pory wszystkie zabawy odbywające się w ostatnia noc roku są nazywane sylwestrem.

Prawda historyczna weryfikuje jednak to podanie. Zgodnie z nią 31 grudnia zmarł Papież Sylwester I, patron zwierząt domowych. I to właśnie na jego cześć nazwano ostatni dzień roku tym właśnie imieniem.

Natomiast sam zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia wprowadził w swej reformie kalendarzowej Gajusz Juliusz Cezar. Rzymianie czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków. Wiele języków właśnie od Janusa przyjęło nazwę miesiąca stycznia (np. ang. January). Wcześniej Rzymianie nowy rok witali 1 marca.

Od kiedy w Polsce?

Do Polski air jordan 5 el grito release date sept 2024 hf8833 sylwestrowy zwyczaj trafił ok. XIX wieku – z Europy Zachodniej. Początkowo bawiła się głównie arystokracja, zamiast szampana popijając Tokaja. Ucztowali, urządzali polowania…

(Fot. Pexels)

Z czasem zwyczaj żegnania starego i witania nowego roku powędrował także pod strzechy, gdzie wypiekano z tej okazji specjalne chleby i bułeczki: „bochniaczki” oraz „szczodraczki”, którymi obdarowywano domowników. Pieczywo miało zapewnić spożywającym zdrowie i powodzenie w Nowym Roku.

Dziś sylwestra spędzamy na tysiące sposobów i nic nie wskazuje na to by sama tradycja miała już kiedykolwiek zaniknąć…

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl GRAVAMEN MEDIA ul. Podwisłocze 46, 35-309 Rzeszów Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved.
Polityka prywatności Regulamin