REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 28 maja 2024

Anna Siewierska-Chmaj: dziadkowie – nie głosujcie na PiS, zróbcie to dla wnuków!

Urna wyborcza w rzeszowskim lokalu
(Fot. Wit Hadło)

Sporo się ostatnio mówi o potrzebie zaktywizowania młodszych wyborców, jeśli pragniemy odwrócenia antydemokratycznego trendu i odsunięcia Zjednoczonej Prawicy od władzy. Ale nawet pobieżne spojrzenie na liczby pokazuje, że to nie takie proste, jak się wydaje.

W zbliżających się wyborach uprawnionych do głosowania będzie 29 mln obywateli. W tym prawie 4,5 mln w wieku 18-29 lat i ponad dwa razy więcej, bo 10 mln w wieku 60+. Oznacza to, że nawet przy dużej mobilizacji młodszego, i co ważne, bardziej liberalnego elektoratu, o wyniku wyborów zadecydują starsi wyborcy, o poglądach konserwatywno-prawicowych.

Nie piszę tego, aby siać defetyzm. Jedynie aby uświadomić Wam, że zmiany demograficzne a przede wszystkim starzenie się społeczeństwa, nie sprzyjają wolności i tolerancji. Oczywiście osoby 60+ bywają najzagorzalszymi obrońcami demokracji, ale statystyka jest nieubłagana. W wyborach 2019 roku wśród osób w wieku 60+ poparcie dla PiS wyniosło 55,6%!

Nie wystarczy zatem politycznie przebudzić młode pokolenie, aby wygrać wybory. Ale przede wszystkim uświadomić ludziom starszym, że przykładając się do destrukcji państwa – jego finansów, instytucji, miejsca w UE etc. – przykładają się, i to całkiem bezpośrednio, do pogorszenia przyszłości dla młodych pokoleń. Tego jeszcze chyba w historii Polski nie było, żeby to właśnie dziadkowie fundowali swoim wnukom taki los!

Argumenty dotyczące gospodarki, polityki międzynarodowej czy praw człowieka mają niewielką skuteczność w przekonywaniu wyborców PiS, aby zmienili swoje preferencje. Być może skuteczniejsze okażą się argumenty oparte na pierwotnej wręcz więzi rodzinnej, która każe starszym członkom plemienia rezygnować z partykularnych, egoistycznych interesów, na rzecz dobra wspólnego i przyszłości najmłodszych.

Babciu, dziadku – głosując na PiS, głosujesz na polexit, opresyjną politykę wobec kobiet, XIX wieczny model edukacji, zadłużanie państwa i marginalizację Polski na arenie międzynarodowej. Głosujesz PRZECIWKO SWOIM WNUKOM!

Źródło: FB Anny Siewierskiej-Chmaj

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin