Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 24 maja 2024

Jolanta Czartoryska: patriotyzm jest cichy i skromny

Patriotyzm jest skromny, cichy, a nawet intymny. Wydaje się być nieobecny. A jednak to tylko pozory. Wielu, a może nawet każdy Polak, ma go w sobie. Często o tym nie wie lub sobie tego nie uświadamia.

W codziennym życiu nie zastanawiamy się nad patriotyzmem. To dobrze, że nie ma takiej potrzeby, bo realna refleksja nad nim przychodzi w chwilach trudnych i dramatycznych dla wspólnoty narodowej i Państwa! Takich chwil Polacy przeszli w swej historii wiele. Zbyt wiele i należy się nad przyczynami tego gruntownie zastanowić. Dobrą okazją do refleksji są zawsze rocznice wydarzeń, tych smutnych i tych radośniejszych.

Setną rocznicę odzyskania niepodległości i suwerenności Polski w 2018 r. obchodzono w naszym kraju hucznie i na różne, czasami oryginalne, sposoby. Jednym z nich było wybudowanie ławeczek, po których obecnie nie pozostał już ślad, choć minęło zaledwie lat pięć. Na szczęście po ludziach i ich czynach, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości pamięć przetrwała. W oficjalnej narracji historycznej Ojcami Niepodległości są politycy różnych proweniencji: Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty. Wymienia się coraz częściej także Ignacego Paderewskiego.

Niepodległość nie musi być dana raz na zawsze!

105. rocznicę odzyskania niepodległości czci się już nieco skromniej, ale ważne jest, że działają ludzie, którzy dbają bezinteresownie o to, żeby po tak wielu latach przypominać współczesnym młodym i starszym pokoleniom, iż niepodległość nie musi być dana raz na zawsze! O jej zachowanie należy dbać każdego dnia tak, żeby nikomu obcemu nie przyszło do głowy pozbawić nas znowu tej podstawowej narodowej wspólnej wartości. W naszej rzeszowskiej społeczności są także osoby, którzy należą do takiego wyczulonego patriotycznie grona.

Podniosła i wzruszająca uroczystość rocznicowa odbyła się 8 listopada 2023r., czyli wczoraj, w Osiedlowym Domu Kultury „Tysiąclecia” RSM”. Spiritus movens imprezy, odbywającej się pod hasłem: „Piękna Wolna Niepodległa”  była kierownik tej zasłużonej placówki Halina Kostoń. To ona ułożyła i podała „w pigułce” najważniejsze informacje historyczne związane z odzyskaniem niepodległości i jej następstwami. Rzeczowo i atrakcyjnie ułożyła montaż słowno-muzyczny, w którym nie zabrakło niczego, co miało i ma znaczenie dla rozumienia patriotyzmu.

Występ, działającego w tym Domu Kultury,  Zespołu Teatralnego „Wciąż bez nazwy” w dojrzałym składzie: Teresa Wojnowska, Ewa Gotkowska, Nina Libuszowska, Elżbieta Liskowicz, Franciszek Czurczak i Antoni Zieliński oraz udział w występie dzieci był dowodem, że należy i można łączyć pokolenia w polskiej, wspólnej sprawie, jaką jest budowanie poczucia patriotyzmu! Jeśli się chce wychowywać Polaków na patriotów, ludzi, którzy w chwili próby staną w obronie zagrożonej Ojczyzny, to trzeba im powiedzieć, CO stanowi prawdziwą wartość dla przetrwania Wspólnoty. W jakiej formie? Na tym szczęśliwym etapie historii, przy pomocy informacji, poezji, pieśni i piosenek, przy których jednak mogą pojawić się ciarki na plecach. Tak właśnie było w trakcie opisywanej uroczystości! Polska była prawdziwą bohaterką wieczoru,  bo występowała w roli głównej!

Na widowni zebrało się ponad sto osób! Wśród grona nucących nastrojowe pieśni oraz obficie nagradzających występujących oklaskami była wymieniona już Halina Kostoń. Byli obecni: radny Rady Miasta Rzeszowa – Kierownik Administracji Osiedla Bogusław Sak, Krystyna Rogozińska – Przewodnicza Spółdzielczej Rady Osiedla i równocześnie Przewodnicząca Koła Emerytów oraz Barbara Bielan – Przewodnicząca Klubu Seniorów.

Mieczysław Doskocz, jako Przewodniczący, wraz z innymi członkami Samorządowej Rady Osiedla, uczestniczył w uroczystości zachowując jednak w pamięci, że w najbliższą sobotę, 11 listopada 2023 r., pokolenia dzieci i rodziców będzie łączyć impreza rocznicowa – kolejny osiedlowy bieg im. Henryka Czerwińskiego organizowany przez Uczniowski Klub Sportowy Podkarpackiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, w Szkole Podstawowej nr 19 w Rzeszowie.

Dobrze, że możemy 105. rocznicę odzyskania niepodległości świętować w podniosłym, lecz pogodnym nastroju. Oby kolejne rocznice były takie same.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin