REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 24 czerwca 2024

Harald Simon: Niemożliwe nie istnieje! To cały ja

– Nauczyłem się z wiekiem nie pompować balonika i nie nakładać na siebie zbyt dużej presji – mówi Austriak Harald Simon, który w ostatni weekend lutego na torze w Sanoku będzie bronił tytułu indywidualnego mistrza Europy. Fot. Speedwayevents

W ubiegłym roku po tytuł indywidualnego mistrza Europy w ice speedwayu sięgnął Austriak Harald Simon. Dokonał tego na 5 dni przed swoimi 55. urodzinami. Determinacja, wiara w siebie i brzmiące w uszach słowa „niemożliwe nie istnieje” – to jego przepis na sukces.

– Jakie uczucia towarzyszą po zdobyciu tytułu indywidualnego mistrza Europy?

– Ogromna radość. Muszę przyznać, że to uczucie pozostanie we mnie chyba na zawsze. Oczywiście największą euforię przeżywa się w dniu zawodów. Ale zawsze, kiedy do tego momentu wracam myślami, przeżywam to mocno jeszcze raz.

– Z pewnością takie myśli pojawią się w Sanoku, gdzie już w przyszły weekend (25 – 26 lutego) będziesz miał okazję bronić tytułu…

– Pewnie tak, ale realizacja tego celu nie będzie łatwa. Nowy sezon to nowa historia i nikt nie wie, co się do tego czasu wydarzy, a przede wszystkim, co stanie się w dniu zawodów. Nauczyłem się z wiekiem nie pompować balonika i nie nakładać na siebie zbyt dużej presji.

– Kogo uważasz za swojego największego rywala?

– 15 pozostałych zawodników. Każdy będzie chciał wygrać, więc wszystkich uważam za jednakowo trudnych rywali.

– Co sądzisz o torze w Sanoku?

– Jak dla mnie, to wszystkie sztucznie lodzone tory są takie same, bez względu na to czy znajdują się w Szwecji, Austrii czy w Polsce. Nie widzę w nich dużych różnic, o ile oczywiście są dobrze przygotowane.

– Wspomniałeś o swoim kraju. Jak tam wygląda sprawa z treningami?

– Niestety, odkąd mamy ocieplenie klimatu, w Austrii nie odbywają się żadne zawody. Co za tym idzie, trudno mówić o jakichkolwiek treningach. Musimy szukać innych miejsc do tego, by jeździć.

– Po tytuł mistrza Europy sięgnąłeś, mając 55 lat. Czy wiek ma znaczenie w tym sporcie?

– Niech się zastanowię… Raczej nie, ale bardzo ważne jest przygotowanie fizyczne, a im człowiek starszy, tym bardziej musi o to dbać. To jednak nic nowego, w każdym sporcie motorowym musisz wykazywać się dużą aktywnością na co dzień, by móc skutecznie później startować.

– I co?

– Odpowiedzią jest to, że nadal w tym sporcie jestem.

– A jaki stosunek ma do tego Twoja rodzina?

– Oni odczuwają te momenty zwątpienia zdecydowanie częściej niż ja. Jednak jak widać, wpływ na mnie ma to niewielki. To, kiedy skończę karierę, zapisane jest w gwiazdach. Żużel na lodzie jest po prostu moją pasją. Poza tym pracuję na pełnym etacie w ÖBB (Österreichische Bundesbahnen – to narodowy przewoźnik kolejowy w Austrii).

– 2022 rok był dla Ciebie szczęśliwy, ponieważ zostałeś mistrzem Europy, ale miałeś pecha w Mistrzostwach Świata. Nie udało się pojechać do Togliatti z powodu problemu wizowego. Musiało to być bardzo przygnębiające, bo miałeś duże szanse na podium.

– Cóż mogę powiedzieć, niestety, zdecydowała o tym polityka. Musiałem się z tym pogodzić. Towarzyszyło mi duże poczucie złości i rozczarowania. Najgorsze jednak było dla mnie oglądać, jak inni jeżdżą.

– Co sądzisz o Polakach? Czy jesteśmy podobni do Austriaków?

– Nie widzę dużych różnic. Gdybym jednak miał wskazać jakąś polską cechę, to muszę przyznać, że Polacy są bardzo gościnni.

– To, jeśli jesteśmy przy temacie cech charakteru, to opisz siebie w trzech słowach.

– Niemożliwe nie istnieje! To cały ja.

– Miewasz noworoczne postanowienia?

– Tak. Zawsze jedno i to samo. Być zdrowym!

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin