Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Grażyna Szarama pyta o wniosek Rzeszowa w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Miasto odpowiada

ESK nie dla Rzeszowa
Prezydent Konrad Fijołek osobiście prezentował wniosek Rzeszowa przed komisją. Wpierali go urzędnicy. (Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa)

Rzeszowowi nie za dobrze powiodło się w konkursie o Europejską Stolicę Kultury 2029 roku. Mimo zaangażowania wielu urzędników, nie przeszedł nawet do drugiego etapu. I chociaż inne miasta startujące rywalizacji, pokazują swoje wnioski, przedstawiciele Rzeszowa, trzymają go w tajemnicy od końca października 2023 roku. W styczniu o jego udostępnienie poprosiła radna PiS, Grażyna Szarama. Teraz otrzymała odpowiedź w tej sprawie.

Radna 25 stycznia postanowiła złożyć interpelacje, w której pyta o „możliwość poznania wniosku złożonego przez Miasto Rzeszów”.

– Spośród 12 miast, kandydujących do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 roku, eksperci wybrali cztery miasta, które przeszły do kolejnego etapu konkursu. Wybrane miasta to: Katowice, Lublin, Bielsko-Biała i Kołobrzeg. Osoby, które interesują się przebiegiem konkursu mogły zapoznać się z materiałami oraz projektami miast, które zakwalifikowały się do następnej części konkursu. Mieszkańcy naszego miasta są jednocześnie zainteresowani poznaniem naszego wniosku – argumentuje przedstawicielka rady Miasta Rzeszowa. 

Radna PiS Grażyna Szarama podczas spotkania z przedsiębiorcami z placu Balcerowicza
Radna PiS, Grażyna Szarama (Fot. Wit Hadło)

Miasto: Nie możemy pokazać, bo…

6 lutego pojawiła się odpowiedź na prośbę radnej. Wniosku jednak jeszcze długo nie zobaczymy. Jaką tym razem wymówkę wymyśli urzędnicy, aby nie pokazać mieszkańcom wniosku?

PRZECZYTAJ TEŻ: Rzeszowski program in vitro ma już rok. I sukcesy!

– Na obecnym etapie w rywalizacji o tytuł ESK 2029 pozostają cztery miasta. Mając na uwadze powyższe, uwzględniając fakt trwania procesu selekcji, jak również dopuszczając możliwość późniejszej współpracy Miasta Rzeszowa z miastem, które zostanie Europejską Stolicą Kultury 2029 wniosek aplikacyjny Miasta Rzeszowa możliwy będzie do udostępnienia w późniejszym terminie. Ewentualna współpraca obejmować może bowiem przedsięwzięcia, które przewidziane zostały we wniosku aplikacyjnym Miasta Rzeszowa – czytamy w piśmie podpisanym przez Dariusza Urbanika, zastępcę prezydenta Rzeszowa.

Przewidywany termin ogłoszenia wyników to II połowa 2024 r. Być może wtedy w końcu poznamy owiany tajemnicą wniosek Rzeszowa… 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin