Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 25 maja 2024

Prezydent walczy w Warszawie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury dla Rzeszowa

Przedstawiciele rzeszowskiej kultury w Warszawie
Prezydent Konrad Fijołek wraz z miejskimi urzędnikami udali się do Warszawy, żeby powalczyć o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury dla Rzeszowa. (Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa)

Dziś w Warszawie niezależni eksperci oceniają wniosek i prezentację Rzeszowa do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Przystąpienie do konkursu zadeklarowało aż 12 polskich miast. Oprócz stolicy Podkarpacia są to Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna i Toruń.

– Komisja konkursowa przyjęła alfabetyczną kolejność prezentacji miast. Dlatego Rzeszów przedstawi ekspertom swój pomysł jako przedostatni – informuje Marzena Kłeczek-Krawiec, rzeczniczka prasowa Prezydenta Rzeszowa.

Komisja ekspertów składa się z dziesięciu osób, wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów. A także dwóch specjalistów wyznaczonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Po przesłuchaniu reprezentacji wszystkich 12 miast komisja uzgodni krótką listę miast wybranych do etapu selekcji finałowej. Zaplanowano ją wstępnie na połowę 2024 r. – dodaje rzeczniczka prezydenta.

Misja: kultura

Prezydent Konrad Fijołek nie ukrywa, że kultura jest ważnym elementem, jego prezydentury.

– Rozwój życia kulturalnego w Rzeszowie to od początku kadencji jeden z moich priorytetów. Udział w konkursie otworzył nam drogę do przemyślenia i zrewidowania roli kultury w naszym mieście. I tą drogą będziemy dalej szli. Kultura powinna być katalizatorem rewitalizacji miasta – powiedział prezydent.

Zamek Lubomirskich, biblioteka, Stara Parowozownia

Na ożywienie kulturalne Rzeszowa jest wiele pomysłów. Zamek Lubomirskich, dotychczas kojarzony jako miejsce kaźni, podczas wojny a także w czasach PRL-u, a od 1981 roku siedziba sądu okręgowego, ma stać się instytucją kultury.

Nowe życie czeka też Starą Parowozownię, w której mieści się hala wachlarzowa i schron przeciwlotniczy. Miasto chce go zrewitalizować i oddać mieszkańcom, aby odbywało się tam więcej podobnych wydarzeń, jak Festiwal Przestrzeni Miejskiej w 2011 roku.

– O trzecim miejscu już mówiliśmy, podpisując porozumienie z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego. To Biblioteka NOWA, którą wybudujemy na działce między Urzędem Marszałkowskim a Zespołem Szkół nr 1 w Rzeszowie – mówi Konrad Fijołek.

Będzie to biblioteka z cyfrowymi zasobami, kompleksem audytoryjnym, salą amfiteatralną, salą kameralną i salami wielofunkcyjnymi o zmiennym układzie dla ok. 500 uczestników seminariów, kongresów, warsztatów czy spotkań.

Wyniki preselekcji w konkursie na Europejską Stolicę Kultury poznamy w piątek 27 października, podczas specjalnej konferencji.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin