REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 20 lipca 2024

Katowali niemowlę. Postawiono im zarzuty, za które grozi 10 lat więzienia

Czteromiesięczna Nadia przywieziona do szpitala w październiku 2023 roku, miała połamane nóżki i rączkę, krwiak przymózgowy i siniaki na ciele. (fot.pixabay)

20-letniej Magdalenie K. i jej 25-letniemu parterowi Arturowi K., Prokuratura Rejonowa w Jaśle, postawiła rozszerzone zarzuty znęcania się nad córeczką, ze szczególnym okrucieństwem. Pozwoliły na to opinie lekarzy, którzy badali dziewczynkę (chodzi o szczegółowe opinie sądowo-lekarskie w zakresie obrażeń ciała dziecka, ich rozległości, charakteru i czasu powstania). Grozi im za to 10 lat więzienia.

Na początku śledztwa prokuratura postawiła rodzicom Nadii zarzut znęcania się nad „osobą nieporadną z uwagi na wiek” (art. 207 par. 1a). Po uzupełnieniu zarzutów, rodzice są podejrzani o znęcanie się nad „osobą nieporadną z uwagi na wiek ze szczególnym okrucieństwem” (art. 207 par. 1a w związku z art. 207 par. 2). Za te czyny grozi im kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Przy wcześniejszym zarzucie zagrożenie karą było niższe – wynosiło od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Uzupełnione zarzuty zostały przedstawione rodzicom podczas przesłuchania w prokuraturze. 18 stycznia słuchana była matka, tydzień wcześniej – 10 stycznia – ojciec. Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia. Szczegółów ich treści prokuratura, ze względu na dobro postępowania i charakter sprawy, nie podaje.

Gdy Nadia trafiła do szpitala stwierdzono u niej zespół dziecka maltretowanego

Nadia do szpitala przy ulicy Lwowskiej w Rzeszowie trafiła w czwartek, 19 października, ok. godziny 22. Odesłali ją tam ze szpitala w Jasła gdy medycy zauważyli u dziecka nie tylko połamane kończyny, ale i uraz głowy. Tu przeszła operację ortopedyczną nóżki i rączki. W związku z odkryciem krwiaka przymózgowego została wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej.

Lekarze z KSW nr 2 zdecydowali również o powiadomieniu policji. Według nich, dziecko mogło być maltretowane. Jeszcze tej samej nocy policjanci zatrzymali więc matkę niemowlęcia, 20-letnią Magdalenę K. Gdy prokuratorzy zobaczyli zdjęcia Nadii z dokumentacji medycznej, natychmiast zdecydowali, by zatrzymać również ojca, 25-letniego Artura K., który ukrywał się przed policjantami. Wpadł w ich ręce dobę później, w piątek w nocy, w Rzeszowie. Obojgu rodzicom Nadii postawiono wtedy zarzuty znęcania się nad córeczką.

Pod koniec 2023 r., z uwagi na dalszy proces leczenia związanego z urazami neurologicznymi głowy, Nadia została przewieziona do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Rodzina miała „niebieską kartę”

Sąd ograniczył, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania, władzę rodzicielską obojgu rodzicom dziecka. Do opieki nad dziewczynką została wyznaczona rodzina zastępcza. Matka Nadii chciała, żeby dzieckiem zaopiekowali się dziadkowie. Jednak Sąd Rejonowy w Jaśle nie wyraził na to zgody.

Kobieta wprowadziła się z córką do domu rodziców 13 października. Wcześniej powiadomiła policję, że partner się nad nią znęca. Funkcjonariusze założyli rodzinie „niebieską kartę”. Dopytywali też czy mężczyzna znęca się na córeczką. Kobieta kategorycznie zaprzeczyła. Po tygodniowym pobycie u rodziców Magdalena K. przywiozła dziecko do szpitala twierdząc, że Nadia wypadła jej z rąk.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin