REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 29 maja 2024

Rzeszów rozbuduje infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną. Za 130 mln zł!

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. (Fot. Wit Hadło)

Rzeszów może otrzymać najwyższe w Polsce dofinansowanie na modernizację infrastruktury komunalnej. Na ten cel, a dokładnie na rozbudowę infrastruktury wodociagowo-kanalizacyjnej, stolica Podkarpacia ma szansę dostać blisko 130 mln zł dofinansowania z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.

Władze miasta oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji złożyły wniosek o dofinansowanie infrastruktury komunalnej. Rzeszowski projekt uzyskał pozytywną opinię i najwyższą ocenę. Wyprzedził  na liście m.in. Warszawę oraz Poznań. 

Miasto i rzeszowska spółka wodociągowa systematycznie rozbudowują infrastrukturę wodociagowo-kanalizacyjną. Spółka systematycznie się rozwija i zapewnia przyłącza dla nowych inwestycji w dynamicznie rozwijającym się mieście. Modernizowane są także wszystkie posiadane już obiekty oraz technologie uzdatniania wody i oczyszczania ścieków. 

Rzeszowski projekt otrzymał 286 punktów 

Tym razem ratusz i MPWiK podjęły decyzję o staraniu się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na zwiększenie wydajności miejskiej oczyszczalni ścieków. Po opracowaniu dokumentacji projektowych, w październiku ub. roku w pierwszym, możliwym naborze złożono wniosek o dofinansowanie na wspomniany fundusz europejski. 9 kwietnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska opublikował listę ocenionych projektów. Rzeszowski projekt to najwyższa ocena spośród wszystkich zgłoszeń od samorządów. 

Koszt realizacji 225,9 mln zł 

Całkowity koszt rozbudowy infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej to 225,5 mln zł, z czego dofinansowanie może wynieść 129,5 mln zł, czyli 70 proc. wartości inwestycji. W ramach tego przedsięwzięcia miasto Rzeszów i MPWiK planują m.in. budowę kanalizacji sanitarnej o średnicy 800 mm w obrębie takich ulic jak m.in. Tarnowska, Warszawska. Kanalizacja ma zbierać ścieki z terenów w północno – zachodniej części Rzeszowa.  

Wydajność oczyszczalni wzrośnie o 25 procent 

Zasadniczym elementem wniosku są także cztery kolejne inwestycje zlokalizowane na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków. Dzięki nim wydajność oczyszczalni wzrośnie o 25 procent, co jest szczególnie ważne w przypadku bardzo dynamicznie rozwijającego się miasta i szybkiego wzrostu liczby mieszkańców. 

W rzeszowskim wniosku znalazła się bezwykopowa modernizacja głównej magistrali wodociągowej zasilającej miasto. Ta inwestycja ma zapewnić jej dalsze bezawaryjne funkcjonowanie. 

– Dołożyliśmy wszelkich starań, by wniosek o dofinansowanie był przygotowany maksymalnie najlepiej –  mówi z satysfakcją Mirosław Pięta, kierownik Jednostki Realizującej Projekt w rzeszowskim MPWiK. – Długo pracowaliśmy nad tym projektem i dokumentacją projektową. Przygotowanie do jak najlepszego spełnienia kryteriów wyboru zajęło sporo czasu, ale warto było, bo osiągnęliśmy bardzo dobry wynik oceny komisji. 

W ciągu ostatnich 20 lat ze środków UE, MPWiK pozyskał ponad 155,2 mln zł. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin