Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 15 kwietnia 2024

Stadionowe obietnice. Blisko 200 mln zł na PCLA i 30 mln zł na modernizację stadionu miejskiego

Tak ma wyglądać wielokondygnacyjny budynek, którego budowa planowana jest na zachodniej trybunie stadionu przy ul. Hetmańskiej (Fot. K+ARCHITEKCI)

Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki i modernizacja Stadionu Miejskiego Stal przy ul. Hetmańskiej było motywem przewodnim konferencji prasowej, zorganizowanej w hali na Podpromiu.

We wtorek, 19 marca Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił wyrok ws. rozstrzygnięcia przetargu na budowę PCLA w miejscu dotychczasowego stadionu Resovii. Wyrok dotyczył sporu pomiędzy firmą Betonox, która złożyła najtańszą ofertę (163 mln zł), a Krajową Izbą Odwoławczą.

Wybór Betonoxu, jako wykonawcy PCLA zaskarżył do KIO Mirbud ze Skierniewic, który złożył drugą co do wysokości ofertę w przetargu (ponad 193 mln zł). Zdaniem KIO, firma Betonox nie przedstawiła jednak realnych kosztów pracy, bowiem nie była znana kwota, jaka jest potrzebna do opłacenia pracowników. Tym samym KIO poleciła miastu wybrać na wykonawcę PLA Mirbud, od czego z kolei odwołał się Betonox.

19 marca sprawa ostatecznie się wyjaśniła, bowiem Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy decyzję KIO.

– Jeśli chcemy rozstrzygnąć przetarg, to musimy podejść do oceny drugiej najniższej oferty – wyjaśniał Konrad Fijołek.

Problem w tym że jest ona o 30 mln zł wyższa, niż wcześniejsza. Włodarz Rzeszowa zapewniał jednak, że wciąż trwają rozmowy ws. zwiększanie finansowania inwestycji ze strony Ministerstwem Sportu i Turystyki (obiecało 60 mln zł) oraz Samorządem Województwa Podkarpackiego (obiecał 30 mln zł).

Dziś rzeszowski Ratusz ma wystąpić do firmy Mirbud z wnioskiem o podtrzymanie stanowiska związania ofertą do przetargu. Jak zapewniał podczas konferencji prezydent Rzeszowa, na wszystkie sprawy formalne potrzeba około dwóch tygodni.

PCLA wg ostatnich planów miałoby zostać ukończone w 2026 roku.

Wizualizacja PCLA w Rzeszowie
Koncepcja stadionu Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie opracowana przez K+Architekci. (Fot. K+ARCHITEKCI)

Stadion miejski do modernizacji

Zdecydowanie szybciej, bo już w przyszłym roku miałaby się zakończyć planowana inwestycja na stadionie przy ul. Hetmańskiej. Ma ona kosztować 30 mln zł.

– Obejmie ona przede wszystkim wschodnią trybunę i budowę tam części komentatorsko-sportowej, strefy VIP oraz stworzenie nad nimi strefy dla kamer – informuje prezydent Konrad Fijołek. – W wyniku dyskusji zaproponowaliśmy stworzenie nowej przestrzeni dla kibiców – dodaje.

Dzięki temu rzeszowski stadion spełniałby wymogi piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy i żużlowej PGE Ekstraligi. Jeśli ostatecznie inwestycja ta dojdzie do skutku, oznaczać do będzie wyłączenie z użytku trybuny zachodniej w 2025 roku.

To nie wszystko

Miasto ma również w planach inne inwestycje.

– Zależało mi na tym, aby w naszym mieście przybywało hal sportowych, które będą służyły szkołom, ale nie tylko nim – powiedział prezydent Rzeszowa. – I to udało się zrealizować. Piękny obiekt powstał przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego. 

Korzystają z niej nie tylko uczniowie, ale także koszykarze OPTeam Resovii. Ta inwestycja kosztowała 16,5 mln zł.

Inna hala, która została oddana do użytku w 2022 roku jest częścią Szkoły Podstawowej nr 37 przy ul. Kwiatkowskiego. 

Dwie kolejne hale zostaną oddane do użytku jeszcze w tym roku. Powstaną przy I Liceum Ogólnokształcącym i przy Szkole Podstawowej nr 13 na osiedlu Staromieście. Te zadania kosztują odpowiednio 12 i 17,5 mln zł. Przygotowane są już kolejne tego typu inwestycje – o hale sportowe wzbogacą się IX LO przy ul. Orzeszkowej oraz Szkoła Podstawowa nr 21 przy ul. Miodowej. 

Osiedlowe stadiony 

Rzeszowski samorząd przygotowuje nie tylko duże inwestycje, jak budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki czy też modernizacja Stadionu Miejskiego przy ul. Hetmańskiej, ale pamięta i o sportowych przedsięwzięciach na osiedlach. Jednym z takich obiektów jest stadion Grunwaldu Budziwój. Jego rozbudowa jest już przygotowana i niedługo ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie prac. 

W miejskiej kasie na ten cel jest 3,5 mln zł. Zakres prac będzie duży, bo zaplanowano m.in. wykonanie oświetlenia boiska, monitoring. Obiekt wyposażony zostanie w tablicę świetlną, ławki dla zawodników  rezerwowych. Poprawiona będzie nawierzchnia boiska treningowego, powstanie także budynek klubowy z szatniami, magazynem sportowym, pokojem sędziowskim, toaletą dla kibiców. 

Jedną ze zrealizowanych już inwestycji jest rozbudowa stadionu Korony Załęże, która kosztowała 4,4 mln zł. Z kolei na Słocinie powstało boisko treningowe, na które z budżetu miasta wydano ponad milion złotych. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin