Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Za rządów PiS miasta straciły fortunę. Rzeszów 350 mln zł!

Włodarze 12 największych polskich miast, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich spotkali się w Warszawie (Fot. Unia Metropolii Polskich)

– Ubytek w dochodach Rzeszowa, po zmianach podatkowych wprowadzonych przez rząd PiS, szacujemy na aż ok. 350 mln zł – mówił podczas grudniowej sesji Rady Miasta Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – To potężna kwota, która nie zasiliła naszego budżetu. To samo o stratach finansowych w budżetach miast swoich samorządów mówili w środę włodarze 12 największych polskich miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich – dodaje.

Posiedzenie w tej sprawie Rady Unii Metropolii Polskich odbyło się 20 marca w Warszawie. Był tam też prezydent Rzeszowa. Wspólnie z prezydentami pozostałych 11 miast metropolitarnych, Konrad Fijołek pracuje nad nowym systemem finansowania samorządów. Jak poinformowano, system ten będzie kompletnie uniezależniał samorządy od decyzji rządu.

Zmiany w finansowaniu samorządów konieczne

Prezydent Rzeszowa mówił, że za te utracone 350 mln zł można byłoby przeprowadzić wiele ważnych inwestycji, które jeszcze mocniej zdynamizowałyby rozwój Rzeszowa. Zmiany w systemie finansowania budżetów samorządów są niezbędne – dodał włodarz stolicy Podkarpacia. 

Ten sam problem dotyczy wszystkich dużych samorządów. Dlatego prezydenci największych polskich miast rozmawiają z przedstawicielami rządu o koniecznych zmianach. W środowym posiedzeniu Unii Metropolii Polskich (UMP), oprócz reprezentantów takich miast jak np.: Warszawa, Gdańsk,  Wrocław, Białystok, Rzeszów, Łódź, brał udział Andrzej Domański, minister finansów w rzędzie  premiera Donalda Tuska. 

– Pracujemy z samorządowcami, by budżety gmin były niezależne od podatków – mówił podczas konferencji prasowej szef resortu finansów. – Szukamy rozwiązań doraźnych i systemowych – dodał.

Tadeusz Truskolaski, prezes zarządu UMP, prezydent Białegostoku, zaznaczył, że Unia Metropolii Polskich to 18 procent ludności Polski, to jedna trzecia potencjału ekonomicznego.

– I my jako samorządowcy z dużych miast przez ostatnie 8 lat byliśmy ignorowani, albo wręcz zwalczani. Teraz sytuacja zmieniła się diametralnie – dodał

Warszawa straciła 11 mld zł 

Natomiast Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, podkreślił, że stan finansów samorządów był przez ostatnie lata niesłychanie trudny, bo rząd PiS-u wojował z samorządami.

– Zabierał nam pieniądze i rozdzielał je według kryteriów czysto politycznych – powiedział prezydent Trzaskowski.

– Sama Warszawa straciła na tym 11 miliardów złotych.  Rząd PiS doprowadził do tego, że pieniądze z UE były zablokowane – nie tylko z KPO, ale i właściwego budżetu Unii Europejskiej. Teraz sytuacja się zmieniła, bo pieniądze unijne zostały odblokowane – zaznaczył prezydent stolicy Polski. 

Lepiej będzie dopiero w 2025 roku 

Jak mówili zgodnie prezydenci 12 największych miast, sytuacja samorządów całkowicie zmieni się dopiero w 2025 roku. W roku władze gmin robią wszystko co możliwe, żeby miasta i miasteczka mogły się rozwijać. Samorządowcy będą dążyć do tego, aby unijne pieniądze jak najszybciej wydatkować, bo wiele inwestycji poczyniono wierząc,  że te pieniądze z KPO się pojawią, gdy Donald Tusk wygra wybory i te środki odblokuje.

– Sytuacja się poprawia i mamy nadzieję, że będziemy mogli planować nasze działania na znacznie solidniejszych podstawach – podsumowali warszawską konferencję prezydenci 12 największych miast. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin