REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 24 czerwca 2024

Ahoj Štrbské Pleso! Szczyrbskie Jezioro i słowackie Tatry nie tylko na wakacje

Szczyrbskie Jezioro w słowackich TatraCH
Szczyrbskie Jezioro w słowackich Tatrach może być znakomitą alternatywą dla zazwyczaj zatłoczonego podczas wakacji Morskiego Oka. (Fot. Marcin Jeżowski)

Zapierające dech w piersiach widoki, świeże powietrze, smaczne jedzenie, a to wszystko na wyciągnięcie ręki, bez zbędnego wysiłku i dla całych rodzin, łącznie z małymi dziećmi. Znajdujące się w Wysokich Tatrach słowackie Štrbské Pleso (1489 m n.p.m.), czyli Szczyrbskie Jezioro, może być znakomitą alternatywą dla zazwyczaj zatłoczonego podczas wakacji Morskiego Oka.

Szczyrbskie Pleso to wręcz idealne miejsce, by rozpocząć swoją przygodę ze słowackimi Tatrami. Dużym plusem akwenu (640 m długości, 600 m szerokości i max 20 m głębokości) jest fakt, że można podjechać samochodem niemal pod sam jego brzeg. W niedalekiej odległości od jeziora jest bowiem wiele parkingów, skąd do celu zaprowadzą nas liczne ścieżki spacerowe. Jedną z nich możemy również obejść całe jezioro.

Chętni mogą także popływać w specjalnie przygotowanych na tę okazję łódkach: 18 stylowych, drewnianych lub jedną sportową. Co ciekawe, tradycja pływania po Szczyrbskim Jeziorze w słowackich Tatrach ma ponad 130-letnią historię. W 2008 r. po 25-letniej przerwie wznowiono tę turystyczną atrakcję.

Na spragnionych większych wrażeń po przeciwległej stronie Štrbskégo Plesa (patrząc od południowego brzegu) czekają liczne szlaki turystyczne. Przejść się stąd można np. na Rysy, Bystrą Ławkę, do schroniska Chata pod Soliskom oraz na narodową górę Słowacji – Krywań. Jest też kolejka linowa, którą można wyjechać na Predné Solisko (2093 m n.p.m), skąd rozpościera się widok na całe jezioro. Znakomicie widać je również z 53-metrowej wieży Veža Snov, na którą również warto się wspiąć.

W okolice Szczyrbskiego Jeziora na Słowację można też wrócić zimą, bowiem do dyspozycji narciarzy są wówczas wyciągi i trasy zjazdowe.

Szczyrbskie Jezioro na Słowacji. Informacje praktyczne

Dojazd: Z Rzeszowa samochodem do Szczyrbskiego Jeziora można dojechać na dwa sposoby. Pierwszy – kierując się A4 na Kraków, a potem „zakopianką” w kierunku stolicy polskich Tatr i przejścia granicznego w Łysej Polanie. Długość całej trasy to ok. 320 km, przejazd trwa ok. 4,5 godz.).

Alternatywą jest podróż przez Słowację, czyli kierowanie się z Rzeszowa na Barwinek, a potem na Presov i Poprad. Długość trasy – ok. 260 km, przejazd trwa ok. 4 godz..

Z Zakopanego i Popradu kursują także autobusy i busy. Z Popradu dojechać można również tzw. elektriczką.

Szczyrbskie Jezioro w słowackich Tatrach.
Tradycja pływania po Szczyrbskim Jeziorze ma ponad 130-letnią historię. (Fot. Marcin Jeżowski)

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin