REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Pomysł na wakacje. Malbork – wizyta w krzyżackiej twierdzy

Zamek krzyżacki w Marlborku
Zamek krzyżacki w Malborku jest największą zachowaną tego typu budowlą w Europie środkowej. (Fot. Marcin Jeżowski)

Będąc na północy Polski np. w okolicach Trójmiasta, warto poświęcić jeden dzień na wyprawę do Malborka. To właśnie w nim, na prawym brzegu rzeki Nogat stoi majestatyczny zamek krzyżacki, który jest największą zachowaną tego typu budowlą w Europie środkowej. Na jej budowę zużyto 30 mln cegieł, co daje mu 1. miejsce na liście największych ceglanych obiektów Europy.

W XIV w. to właśnie Malbork stał się stolicą państwa zakonnego, którego ranga rosła bardzo szybko, by z czasem stać się jednym z najpotężniejszych krajów Europy środkowej. Budowę zamku Krzyżacy rozpoczęli jeszcze w XIII wieku (ok. 1280 r.). W technice budowy zapożyczono praktyki, które Rzymianie stosowali przy budowie Wenecji.

Cała konstrukcja zamku w Marlborku oparta jest na drewnianych filarach i słupach, umieszczonych w piasku. Miało to zapobiec ciągłemu zwilżaniu przez pobliską rzekę.

W momencie, gdy twierdza stała się stolicą zakonu, znacznie się powiększyła poprzez dodanie do niej Wielkiego Refektarzu oraz Pałacu Wielkiego Mistrza. Jego burzliwe dzieje sprawiły, że do dziś cieszy się on dużą popularnością turystów (co roku zwiedza go blisko pół miliona osób).

40 tysięcy ciekawych eksponatów

Dziś na terenie warowni w Malborku mieści się muzeum zamkowe. Na zwiedzających czeka blisko 40 tysięcy eksponatów. Są wśród nich m.in. rzeźby, w tym figura Chrystusa modlącego się w Ogrojcu z ok. 1390 r czy relikwiarz hermowy z 1350 r.

Oprócz kolekcji rzeźb, zbiory obejmują m.in. wystawy bursztynu, ceramiki, ekslibrisu, kafli, malarstwa, mebli, militariów, tkanin i witraży. Na szczególną uwagę zasługują XIV-wieczne policzki ław – jedyne zachowane ruchome wyposażenie, które pozostało po obecności Krzyżaków na zamku.

Do dyspozycji zwiedzających są dwie trasy: historyczna (ok. 3,5 godz), obejmująca zwiedzanie całego zamku oraz zielona (ok. 1,5 godz.), w której zwiedza się części przedzamcza, przejazdów bramnych, dziedzińców zamku średniego i wysokiego, kaplicy św. Anny, tarasów wraz z ogrodem wielkich mistrzów, fosy i międzymurza.

Zamek w Malborku. Informacje praktyczne

Dojazd: samochodem z Podkarpacia najlepiej kierować się na Lublin, następnie na Warszawę i Łódź, skąd obieramy kierunek na Gdańsk. Tuż przed Trójmiastem odbijamy na Malbork (łączna długość ok. 720, czas przejazdu ok. 7 godz.). Alternatywą może być podróż pociągiem z przesiadkami do Malborka, lub bezpośrednio do Gdańska, skąd kursują autobusy i pociągi do Malborka.

Godziny otwarcia: trasa historyczna – 9 – 19 od wtorku do niedzieli, trasa zielona – 9 – 20 w poniedziałek, 17.15 – 20 od wtorku do niedzieli.

Bilety: trasa historyczna – 70 zł (normalny), 50 zł (ulgowy), 220 zł (rodzinny 2+2); trasa zielona –  30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy), 90 zł (rodzinny 2+2);

__________

A NA PODKARPACIU POLECAMY:

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin