Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

1,3 mln zł na rozwój kultury w Rzeszowie

Wyniki konkursu ogłoszono 13 marca podczas konferencji prasowej (Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszów)

Teatr Przedmieście na swoją całoroczną działalność otrzymał od władz miasta 110 tys. zł. Wsparcie finansowe w wysokości 26 tys. zł trafiło też do Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego, a do Stowarzyszenia Rajsze – 45 tys. zł. To tylko trzy z dziewięciu organizacji pozarządowych, działających w Rzeszowie na rzecz kultury, które dostały dotacje. W sumie na ten cel w pierwszym otwartym konkursie ofert przeznaczono aż 500 tys. zł. 

Wyniki konkursu ogłoszono 13 marca podczas konferencji prasowej. Dotacje 9 podmiotom spośród 25 startujących wręczył prezydent Konrad Fijołek.

– Odkąd, dzięki rzeszowianom, pojawiłem się w ratuszu, to kulturą zarządzacie wy – zwrócił się do przedstawicieli organizacji pozarządowych włodarz Rzeszowa. – To wy mówicie nam, co jest ważne, na co mamy zwrócić uwagę i jak zarządzać finansami, by były mądrze wydatkowane. To od was wiemy, że w pewnych przedsięwzięciach konieczna jest ciągłość, że niektóre wydarzenia wymagają całorocznego działania – dodał prezydent. 

W ramach pierwszego konkursu, oprócz wymienionych trzech podmiotów, wsparcie finansowe dostały też:

  • Stowarzyszenie Musicus Kameraliści Rzeszowscy – 30 tys. zł
  • Fundacja Nemno – 80 tys. zł
  • Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów 73 tys. zł
  • Fundacja Artysta – 80 tys. zł
  • Fundacja Promocji Sztuki – Rzeszowski Dom Sztuki – 35 tys. zł
  • Dotacja w wysokości 20 tys. zł powędrowała też do Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego na „Historię i kulturę starego Rzeszowa”. 

Będą jeszcze dwa konkursy 

Organizacje pozarządowe, które mają pomysły na festiwale, koncerty, wydawnictwa, wystawy, warsztaty, czy inne działania kulturalne mogą wziąć udział  w drugim otwartym konkursie.

Przeznaczono na niego 520 tys. zł . Nabór wniosków trwa do 19 marca br. 

To nie koniec. Jest jeszcze trzeci otwarty konkurs ofert na wsparcie zadań publicznych z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego dotyczący integracji europejskiej oraz rozwijaniu współpracy międzynarodowej. Ten dysponuje budżetem 300 tys. zł. Nabór wniosków trwa do 5 kwietnia br.

Konkurs jest nowością i ma na celu zwiększenie procesów integracyjnych poprzez nawiązywanie i utrwalanie partnerstw międzynarodowych przez organizacje  pozarządowe.

W sumie więc w ramach trzech konkursów podmioty zajmujące się kulturą dostaną 1,3 mln zł wsparcia. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin