Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Azjatyckie biedronki zaczynają się rozwijać. Jesienią grozi nam inwazja

Larwa biedronki azjatyckiej.
Biedronki azjatyckie póki co pałaszują mszyce i przechodzą kolejne stadia rozwojowe – piszą Lasy Państwowe. Na zdjęciu larwa owada. (Fot. Lasy Państwowe)

– Mieszkam przy ul. Sikorskiego w Rzeszowie. Lubię biedronki, ale teraz miałam w zakamarkach domu całe tabuny tych azjatyckich. Gdy na wiosnę otworzyłam wszystkie okna, to musiałam je wyciągać odkurzaczem – mówi Czytelniczka.

Biedronki azjatyckie póki co pałaszują mszyce i przechodzą kolejne stadia rozwojowe, ale już niedługo dostrzeżemy poprzyklejane do murów poczwarki, a na jesień zapukają nam do domów dorosłe biedronki. Niestety, na nasze nieszczęście – nie pytają, czy mogą u nas przezimować – piszą na stronie Lasy Państwowe.

Ugryzienie grozi reakcją alergiczną

Kariera biedronki azjatyckiej to dobry przykład ogromnych problemów, jakie sprawiają inwazyjne gatunki obce. W zaledwie kilkanaście lat opanowała właściwie całą Polskę, utrzymując ogromną liczebność populacji, czego od kilku lat doświadczamy na własnej skórze, każdej jesieni.

PRZECZYTAJ TEŻ: Niedźwiedź w przedszkolu w Bukowcu. O włos od tragedii w Bieszczadach

Ekspansywna biedronka wypiera z nisz ekologicznych nasze rodzime dwu- czy siedmiokropki, a ugryzienia samych biedronek azjatyckich nierzadko wywołują również reakcje alergiczne u ludzi – ostrzegają leśnicy. – Niestety, powoli już czuć przedsmak jesiennej inwazji.

Inwazyjne gatunki obce dodatkowo często są wektorem groźnych dla rodzimej fauny i flory patogenów. Walka z nimi to jedno z większych wyzwań ochrony przyrody. Choć wyglądają bardzo sympatycznie, to jednak są bardzo niepożądanymi gośćmi.

Biedronki azjatyckie to gatunek inwazyjny. Od dawna spotykamy je na Podkarpaciu
Biedronki azjatyckie żywią się mszycami, ale zjadają także pyłek kwiatowy i nektar, nadgryzają dojrzałe owoce. Mogą niszczyć sady i winnice. Dorosłe na dodatek mogą gryźć ludzi, a ugryzienie może uczulać. (Fot. Lasy Państwowe)

Arlekin, ninja, kiler. Biedronki z Azji od lat są na Podkarpaciu

Biedronki azjatyckie – nazywane także arlekinami, ninjami lub kilerami – od kilku lat są już w Rzeszowie i województwie podkarpackim.

– Mieszkam przy ul. Sikorskiego w Rzeszowie. Lubię biedronki, kiedyś moje dzieci gdy znalazły je na łące brały je na ręce mówiąc „biedroneczko leć do nieba…”. Ale teraz miałam w zakamarkach domu całe tabuny biedronek azjatyckich. Gdy na wiosnę otworzyłam wszystkie okna, to musiałam je wyciągać odkurzaczem – mówi Czytelniczka. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Szczury w centrum Rzeszowa. Urzędnicy mają apel do mieszkańców

Na pierwszy rzut oka wyglądają zwyczajnie: czerwone w czarne kropki. Jednak są trochę większe niż nasze rodzime biedronki siedmiokropki. Mogą mieć nawet 23 kropek, a niektóre są pomarańczowe lub czarne.

– To Harmonia axyridis, czyli biedronka azjatycka. Niestety, gatunek inwazyjny – mówi dr Roma Durak z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Biedronki azjatyckie miały walczyć z mszycami

Naturalnym siedliskiem biedronki azjatyckiej jest wschodnia i środkowa Azja. Na początku XX wieku Amerykanie sprowadzili ją do walki z mszycami, a pod koniec XX wieku pojawiła się w Europie Zachodniej. Tu, podobnie jak w Stanach, prywatni przedsiębiorcy chcieli wykorzystać ją do walki z mszycami.

Dosyć szybko okazało się, że przybysz z Azji jest gatunkiem wyjątkowo ekspansywnym i hodowla arlekinów wymknęła się spod kontroli. Po raz pierwszy w naturze biedronkę azjatycką zaobserwowano w Niemczech, potem pojawiała się w kolejnych krajach Europy. Pierwszym miejscem w Polsce, w którym zauważono tego owada, była Wielkopolska w 2006 roku.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin