Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 19 kwietnia 2024

Archeolodzy odkryli w Lesku wczesnośredniowieczną osadę [ZDJĘCIA]

Prace archeologiczne w Lesku prowadzone są w miejscu, gdzie powstanie farma fotowoltaiczna.
Prace archeologiczne w Lesku prowadzone są w związku z planowaną budową farmy fotowoltaicznej.

W trakcie archeologicznych wykopalisk w Lesku odkryto wczesnośredniowieczną osadę. Zajmowała wiele hektarów.

Prace ziemne prowadzone są w związku z planowaną budową farmy fotowoltaicznej. Konserwator zabytków jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, wydał polecenie o przeprowadzeniu badań sondażowych. Ich skutek to potwierdzenie stanowiska archeologicznego.

Wykopaliska w Lesku prowadzą archeolodzy z Sanoka. Piotr Kotowicz, archeolog z Muzeum Historycznego w Sanoku podkreśla, że te wykopaliska poszerzą wiedzę o najwcześniejszym Lesku z XI – XIII wieku. Wówczas to miasto było częścią Rusi Kijowskiej, a później Halickiej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Szpital w Lesku do remontu. Co z pacjentami?

W odkrytej właśnie w Lesku osadzie archeolodzy natrafili na część gospodarczą. Badacze znaleźli wczesnośredniowieczne obiekty, takie jak ogromne jamy otoczone słupami. Były nad nimi zawieszone konstrukcję zadaszające.

Archeolodzy wykopali stamtąd duże fragmenty naczyń, przęśliki, dwa koraliki szklane, w tym jeden ze złotą folią. To zabytek datowany na XI-XII wiek.

Archeolodzy natrafili też na fragment szklanej bransolety. To wytwór kultury staroruskiej. Odkryto dwie plomby drohiczyńskie, które w czasach staroruskich służyły do znakowania towarów. Tak więc w osadzie w Lesku rozwijał się handel. Mieszkańcy tego miejsca z okresu wczesnego średniowiecza zajmowali się też tkactwem. W czterech obiektach znaleziono bowiem przęśliki tkackie (obciążniki do warsztatu tkackiego wykonane z łupka owruckiego – skały, która była w okolicach Owrucza).

Znaleziska archeologiczne w Lesku
Takie znaleziska z okresu wczesnego średniowiecza odkryli w Lesku archeolodzy z Sanoka. (Fot. Gabriela Gilianowicz)
Znaleziska archeologiczne w Lesku
Archeolodzy natrafili na fragmenty biżuterii. (Fot. Gabriela Gilanowicz)
Wykopaliska archeologiczne w Lesko. Zdjęcia z drona.
Stanowisko archeologiczne w Lesku. (Fot. Gabriela Gilanowicz)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin