Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 marca 2024

Małe żubry z Mucznego czekają na imiona. Coraz trudniej je wybrać

Mały żubr urodzony w Mucznem w Bieszczadach
Żubry w Mucznem oglądać można codziennie w godzinach 9 – 19. Wstęp jest darmowy. Istnieje możliwość zwiedzania zagrody z edukatorem dla grup zorganizowanych. (Fot. M. Brański)

Trzy małe żubrzątka, które urodziły się w tym roku w Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Mucznem czekają na imiona. – Z roku na rok zainteresowanie konkursem jest coraz większe, ale też coraz trudniej jest wybrać im oryginalne imiona – mówi Ewa Tkacz, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany, zachęcając do udziału w konkursie.

Aktualnie w zagrodzie w Mucznem mieszka 15 żubrów linii białowiesko-kaukaskiej. A w tym roku na świat przyszły trzy małe cielaczki – dwie dziewczynki i jeden chłopak. Dlatego Nadleśnictwo Stuposiany, opiekujące się zagrodą, tak jak w latach ubiegłych, zaprasza do udziału w konkursie, w trakcie którego wybrane zostaną imiona maluchów.

Ewa Tkacz, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany przyznaje, że z roku na rok coraz trudniej jest wybrać, nowe oryginalne imię dla małych żubrów. Powód jest taki, że muszą się one zaczynać od liter „PU”. Na te właśnie litery zaczynają się imiona żubrów z hodowli białowiesko-kaukaskiej.

Zostań „chrzestnym” żubra z Mucznego

– Najpierw leśnicy sami próbowali znaleźć imiona dla młodych żubrów. Ale w końcu zaczęliśmy się posiłkować propozycjami, które dostajemy od miłośników żubrów i naszej zagrody – mówi Ewa Tkacz.

– Co roku zainteresowanie konkursem jest coraz większe i bardzo nas to cieszy. Satysfakcję z wybrania imienia, ma również „matka” lub „ojciec chrzestny” takiego malucha. Zwycięzcy bardzo często całym i rodzinami przyjeżdżają oglądać pociechy, którym nadali imiona – dodaje szefowa Nadleśnictwa Stuposiany.

Konkurs na imię dla małych żubrów z Mucznego potrwa do 10 września 2023 roku. Propozycje imion należy przesyłać na adres: adam.szmilyk@krosno.lasy.gov.pl.

Spośród wybranych imion, jury w drodze głosowania, wybierze trzy. Muszą to być jednak inne imiona niż te, które są już zarejestrowane w Księdze Rodowodowej Żubrów. Dlatego przed wysłaniem propozycji warto się zapoznać z księgą, która jest dostępna na stronie internetowej Nadleśnictwa Stuposiany.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin