Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 marca 2024

Żołnierze z WOT zawiśli na linach. Zdjęcia z ćwiczeń w Bieszczadach

Ćwiczenia żołnierzy WOT w Bieszczadach
Podkarpaccy terytorialsi ćwiczyli w Bieszczadach. (Fot. archiwum WOT)

Kilkunastu żołnierzy z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięło udział w szkoleniu z technik linowych w ratownictwie specjalistycznym. Zajęcia zorganizowano w Bieszczadach w OSG Rajskie, na Kamieniu Leskim oraz na zaporze Solińskiej.

Techniki linowe stosuje się podczas pokonywania przeszkód terenowych. Przydają się też np. podczas ewakuowania poszkodowanych osób z trudno dostępnych miejsc.

– Rejon naszego działania jest górzysty, zmusza nas więc do tego aby wykorzystywać go jak najefektywniej. Żołnierze udzielali pomocy poszkodowanemu, który znajdował się na dole tamy. Terytorialsi zmierzyli się tutaj z lękiem przed wysokością, by pokonać własne bariery i udzielić mu pomocy. Podczas szkolenia korzystamy z wiedzy instruktorów, którzy pokazali nam, jakie techniki linowe i sposoby działań zastosować aby np. asekurować wspinających się kolegów – powiedział jeden z uczestników szkolenia.

Wspinaczka, stosowanie technik linowych i ratownictwo górskie są bardzo ważnymi elementami podczas szkoleń żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady OT. Szkolenie przeprowadzone przez doświadczonych instruktorów miało na celu doskonalenie umiejętności żołnierzy 3 PBOT w zakresie działań ratowniczych w warunkach górskich z wykorzystaniem technik linowych do dotarcia, zabezpieczenia i ewakuacji poszkodowanego.

– Szkolenie to z pewnością nauczyło nas pokory i uświadomiło, że bez możliwości dotarcia do poszkodowanego, nasze wyszkolenie ratownicze pozostanie niewykorzystane. Przed nami sporo nauki i wiele godzin praktyki, ale cieszy mnie zaangażowanie żołnierzy oraz ogrom pasji w tym co robią – podsumował żołnierz z 32 batalionu lekkiej piechoty z Niska, uczestnik szkolenia.

Ćwiczenia terytorialsów w Bieszczadach. Galeria zdjęć

Podkarpaccy żołnierze wojsk terytorialnych na ćwiczeniach w Bieszczadach
W szkoleniu z technik linowych wzięło udział kilkunastu żołnierzy z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. (Fot. WOT Podkarpacie)
Żołnierze WOt na ćwiczeniach z technik linowych
Rejon naszego działania jest górzysty, zmusza nas więc do tego aby wykorzystywać go jak najefektywniej – mówi jeden z uczestników szkolenia. (Fot. WOT Podkarpacie)
Żołnierze WOT ćwiczą wspinanie po ścianie zapory w Solinie
Żołnierze WOT szkolili się m.in. na zaporze w Solinie.
Ewakuacja rannych przez żołnierzy wojsk obrony terytorialnej
Techniki linowe przydają się m.in. podczas ewakuowania rannych z trudno dostępnych miejsc. (Fot. WOT Podkarpacie)
Żołnierz WOT zjeżdża na linie z zapory w Bieszczadach
Zjazd na linie z zapory w Solinie. (Fot. WOT Podkarpacie)
Żołnierze z podkarpackiej brygady WOT udzielają pomocy rannemu.
W trakcie szkolenia żołnierze udzielali pomocy poszkodowanemu, który znajdował się na dole zapory w Solinie. (Fot. archiwum WOT)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin