Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 14 kwietnia 2024

Krosno stawia na elektryczne autobusy. I chce uruchomić nową linię w mieście

Miejski autobus w Krośnie
Gdy do Krosna dotrą nowe autobusy elektryczne, w mieście uda się uruchomić dodatkową linię. (Fot. MKS Krosno)

Miejska Komunikacja Samochodowa w Krośnie chce kupić dwa nowe autobusy elektryczne. Dzięki tym autobusom uda się nam otworzyć dodatkową linię w centrum Krosna – mówi prezes Roman Gierlach.

Na zakup nowych autobusów elektrycznych Krosno chce zdobyć dofinansowanie z programu „Zielony transport publiczny”.  Przetarg na pojazdy już został ogłoszony. 

W ubiegłym roku, w ramach pierwszej edycji programu, Krosno kupiło trzy autobusy elektryczne.  Na ten cel wydano 7,5 mln zł, z czego 5 mln zł to dotacja, a 2,5 mln zł miasto pożyczyło. Oprócz nowych autobusów w Krośnie pojawiły się 4 punkty ich ładowania.

W przypadku tegorocznego zakupu dwóch autobusów „elektryków” chodzi o zakup nie tylko taboru, ale i własnej stacji ładowania i jednej przenośnej takiej stacji. Spółka MKS liczy na wsparcie w wysokości 4 mln zł. 

 – Autobusy elektryczne, które chcemy kupić, to pojazdy niskopodłogowe o długości od 7 do 8,5 metra – mówi Roman Gierlach, prezes MKS w Krośnie. – W pojeździe mają być minimum 34 miejsca, w tym miejsce na wózek inwalidzki. Ma tam być  13 miejsc siedzących i jedno dla osoby o obniżonej sprawności ruchowej. Dzięki tym autobusom uda się nam otworzyć  dodatkową linię w centrum Krosna. 

Obecnie tabor krośnieńskiego MKS-u to 47 autobusów. W tym 10 hybrydowych i 10 Euro 6. Pozostałe pojazdy nie są już tak ekologiczne. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin