Mała wieś na Podkarpaciu już w niedzielę znajdzie się w centrum zainteresowania całej Polski. W Markowej odbędzie się msza beatyfikacyjna Rodziny Ulmów. Organizatorzy zapewniają, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik: – Możemy ze spokojem powiedzieć, jesteśmy przygotowani na przyjęcie tych tysięcy wiernych – twierdzi Krzysztof Pobuta, koordynator ds. bezpieczeństwa i logistyki uroczystości.
– Ponad 32 tysiące osób zgłosiło chęć udziału w mszy beatyfikacyjnej Rodziny Ulmów. W tym około 18 tysięcy osób spoza archidiecezji przemyskiej. Blisko 1000 kapłanów oraz 80 kardynałów i biskupów będzie koncelebrować Eucharystię. Służba liturgiczna liczy 150 osób – poinformowała dr Małgorzata Sztolf, wicedyrektor Biura Uroczystości Beatyfikacyjnej, podczas konferencji prasowej w Przemyślu.
Andrzej Duda z małżonką i 700 vipów
Do Markowej przyjadą także pielgrzymi z zagranicy. Kilkusetosobowe grupy pochodzą ze Słowacji, Ukrainy, Litwy oraz Stanów Zjednoczonych. O oprawę muzyczną mszy beatyfikacyjnej zadba 1200 muzyków i chórzystów.
Na uroczystości nie zabraknie przedstawicieli najwyższych władz państwowych RP. Swój przyjazd na Podkarpacie zapowiedział prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą oraz premier Mateusz Morawiecki, również z małżonką.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Dworzec kolejowy w Łańcucie nosi imię Rodziny Ulmów
Jak informuje ks. Bartosz Rajnowski, rzecznik Archidiecezji Przemyskiej, w uroczystości weźmie udział 700 vipów: 80 posłów z całego kraju, kilkunastu senatorów. Obecny będzie także Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.
Udział potwierdziło 23 przedstawicieli innych państw, głównie w randze ambasadorów. Mszę odprawi kardynał Marcello Semeraro, watykański prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Eucharystia rozpocznie się o godz. 10 i potrwa około dwóch godzin. Z chwilą ogłoszenia formuły beatyfikacyjnej zostanie odsłonięty obraz rodziny Ulmów oraz wniesiony relikwiarz.
Nie masz biletu? Nic straconego?
Przed ołtarzem rozstawionych zostanie półtora tysiąca krzeseł. Sam plac beatyfikacyjny w Markowej liczy ponad 7 hektarów.
– Tereny wydzierżawiliśmy od miejscowych rolników – podaje Krzysztof Pobuta.
Do ośmiu głównych sektorów będzie można wejść za okazaniem bezpłatnych biletów. Jeśli jednak komuś nie udało się takowego zdobyć, to nie wszystko stracone.
– Mamy dla nich przygotowany dodatkowy sektor, natomiast siłą rzeczy będzie on troszeczkę oddalony – zaznaczył Krzysztof Pobuta.
Ci, którzy nie mają możliwości udać się do Markowej, będą mogli oglądać transmisję mszy na żywo w TVP 1.
Beatyfikacja w Markowej. Zamknięte drogi i utrudnienia w ruchu
Uroczystość beatyfikacyjna Rodziny Ulmów wiąże się też z utrudnieniami w ruchu oraz zamkniętymi ulicami.
– Apelujemy do kierowców o rozwagę i cierpliwość, jednocześnie przypominamy o obowiązku stosowania się do poleceń wydawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem – przekazuje aspirant Wojciech Gruca, rzecznik prasowy KPP w Łańcucie.
Pierwsze zakazy ruchu staną już w sobotę. Kolejne zamknięcia nastąpią w niedzielę. Puste drogi będą służyły jako parkingi. O szczegółach piszemy tutaj: Zamknięte drogi, paraliż Markowej. Świat jedzie na beatyfikację Rodziny Ulmów.