Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

Mróz skuje Podkarpacie. Ma być nawet -20 stopni!

Samochody jadące po zaśnieżonej drodze
Zima na dobre wróciła na Podkarpacie. Taka aura będzie się utrzymywać na Podkarpaciu przez kilka najbliższych dni. (Fot. Jan Budz)

Nad całą Polskę wróciła zima. Swój początek miała już w ubiegłym tygodniu na północy kraju, a od niedzieli na dobre zagościła na Podkarpaciu. Spadł śnieg, a temperatura zaczęła się stopniowo obniżać. Bardzo zimno zapowiadają się szczególnie dwie najbliższe noce, podczas których mróz może sięgnąć nawet -20 stopni.

W poniedziałek termometry na Podkarpaciu mają pokazać od -8 stopni Celsjusza w dzień do nawet -15 w nocy. Jeszcze zimniej ma być we wtorek, gdzie miejscami w naszym regionie temperatura nocą może spaść poniżej -20 stopni Celsjusza. Tak ma być m.in. w Bieszczadach.

Od środy ma się robić stopniowo cieplej ale i tak nadal będzie się utrzymywał mróz (-4 w dzień do – 8 w nocy). Spadnie też śnieg – od kilku do kilkunastu centymetrów, w zależności od rejonu naszego województwa.

Spóźnione pociągi, pługi i piaskarki w akcji

Zima najpierw zaatakowała północną i północno-wschodnią część Polski, gdzie w ubiegłym tygodniu z powodu opadów marznącego deszczu i śniegu dochodziło do znaczących opóźnień pociągów. Największe opóźnienie zanotowano na linii Malbork – Gdańsk Port Lotniczy – 490 minut. Pociągi odjeżdżały z Bydgoszczy do Warszawy z 425-minutowym opóźnieniem, czy też 291-minutowym z Gdyni do Katowic. Przyczyną były oblodzenie sieci trakcyjnych.

Takie problemy na szczęście ominęły Podkarpacie ale niewykluczone, że pojawią się one niebawem. Kierowy natomiast muszą zachować szczególną uwagę na drogach, gdzie od wczoraj może zalegać śnieg.

Czy zatem zima znowu zaskoczy drogowców? To się okaże. W Rzeszowie za zimowe utrzymanie dróg odpowiada Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Jak informuje Sławomir Progorowicz, jego prezes w magazynie czekają zapasy 1500 ton soli, 1000 m sześć. piasku. W gotowości są też pojazdy do posypywania i odśnieżania, która już w niedziele wyjechały do akcji. Jest ich łącznie 80.

Wszelkie uwagi i wskazówki ws. odśnieżania ulic i chodników w Rzeszowie można kierować całodobowo pod nr tel.: 17-850-80-07 lub mailowo na adres: akcja_zima@mpgk.pl.

Nie bądźmy obojętni, pomóżmy bezdomnym

Sroga zima to także trudny okres dla wszystkich bezdomnych, wobec których szczególnie teraz nie powinniśmy być obojętni. Wprawdzie strażnicy miejscy sprawdzają ulice i pustostany, gdzie mogą przebywać bezdomni, ale i sami mieszkańcy miast mogą wyjść im z pomocą.

Jeśli zauważymy osobę bezdomną na ulicy możemy o tym poinformować służby miejskie, m.in. straż miejską. Wystarczy zadzwonić na bezpłatną i całodobową infolinię 987, działającą w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Pod tym numerem można uzyskać informacje m.in. na temat placówek noclegowych oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy.

Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje 27 placówek udzielających tymczasowego schronienia osobom bezdomnym. W tym 15 schronisk dla osób bezdomnych, 5 schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, 4 noclegowni i 3 ogrzewalnie. Łącznie lacówki dysponują 812 miejscami stałymi, a w przypadku szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 142 osoby, co daje łącznie 954 miejsc.

_____

PRZECZYTAJ TEŻ: Drzewa lecą na drogi. Kierowcy w Bieszczadach nie czują się bezpiecznie

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin