Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Pomyłka, która mogła kosztować życie. Ratownicy wyruszyli do złej Jabłonicy

Mimo całego zamieszania, służby ratunkowe dotarły we właściwe miejsce, do Jabłonicy Polskiej koło Brzozowa, w wymaganym czasie. (Fot. OSP Jabłonica Polska)

Kilka jednostek straży pożarnej, ratownicy medyczni i policja zostali wysłani do ciężko rannego 16-latka w Jabłonicy koło Jasła. Kiedy służby były w drodze, okazało się, że ranny czeka na ratunek w Jabłonicy ale… Polskiej, tej koło Brzozowa. Obie miejscowości dzieli odległość ponad 100 km!

Po kilku minutach dyspozytor jeszcze raz zaalarmował służby, tym razem już z właściwego regionu. Jak mogło dojść do tak fatalnej pomyłki w sytuacji, gdy minuty, a być może nawet sekundy mogły decydować o ludzkim życiu?

Do wypadku w Jabłonicy doszło w miniony wtorek, 11 kwietnia 2023 r. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 16-letni motocyklista z powiatu brzozowskiego, na prostej drodze postanowił wyprzedzić jadący przed nim samochód. Zjechał motocyklem na lewy pas i uderzył czołowo w volkswagena, którym kierował 59-letni mieszkaniec powiatu brzozowskiego.

Obrażenia 16-latka były poważne. Po udzielonej na miejscu wypadku pomocy, został przetransportowany śmigłowcem LPR do centrum urazowego w Rzeszowie.

Dlaczego służby wyjechały nie tam, gdzie trzeba?

Nie można mówić o pomyłce, gdyż osoba zgłaszająca wypadek nie była w stanie wskazać właściwej lokalizacji miejsca zdarzenia. W trakcie rozmowy prowadzonej przez operatora numerów alarmowych z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie padła jedynie nazwa miejscowości Jabłonica.

Michał Mielniczuk, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego

Wiele miejscowości w Polsce ma te same nazwy. Na Podkarpaciu jest np. Czarna bieszczadzka, dębicka i łańcucka. Podobnie jest z Jabłonicami. Są dwie w powiecie brzozowskim – Jabłonica Polska w gminie Haczów i Jabłonica Ruska w gminie Dydnia – oraz Jabłonica koło Jasła w gminie Skołyszyn.

Zapytaliśmy jak doszło do tej pomyłki i jakie są procedury w takich przypadkach, gdy jest kilka miejscowości o tej samej nazwie na terenie działania CPR. Dlaczego w tym przypadku nie zadziałały? Ile czasu stracili ratownicy przez wysłanie ich do innych miejscowości?

– Operator zapytał osoby zgłaszającej czy chodzi o miejscowość Jabłonica w gminie Skołyszyn, w powiecie jasielskim, a ona nie potrafiła potwierdzić, gdzie się znajduje. W związku z tym operator przekazał zgłoszenie do służb, tj. policji, PSP oraz przełączył rozmowę do dyspozytorni medycznej w Rzeszowie. Następnie dyspozytor medyczny rozpoczął zbieranie wywiadu medycznego zgodnie z procedurami i algorytmem. Zgłaszający zdarzenie podawał nazwy miejscowości sąsiadujących z miejscem wypadku, i to umożliwiło dyspozytorowi ustalić już w 4. minucie rozmowy właściwą lokalizację, którą była Jabłonica Polska w gminie Haczów, w powiecie brzozowskim – wyjaśnia Michał Mielniczuk, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.

Poszkodowanego w wypadku w Jabłonicy motocyklistę ostatecznie przetransportowano helikopterem do szpitala w Rzeszowie. (Fot. OSP Jabłonica Polska)

Na miejsce wypadku wysłano śmigłowiec LPR

Na miejsce wypadku w Jabłonicy Polskiej niezwłocznie został zadysponowany najbliższy zespół ratownictwa medycznego. To ekipa z podstacji Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Brzozowie, oddalonego od miejsca zdarzenia o ok. 13 kilometrów. Telefonicznie przekazano również informacje do właściwych służb tj. policji, PSP z Brzozowa i OSP z Jabłonicy Polskiej. Powiadomiono też Lotnicze Pogotowie Ratownicze z Sanoka o właściwej już lokalizacji wypadku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ratownicy medyczni jadą ratować życie, dostają pięścią w twarz

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia oraz po wstępnym zdiagnozowaniu pacjenta, kierownik zespołu ratownictwa medycznego zwrócił się do dyspozytora wysyłającego o zadysponowanie lotniczego zespołu ratownictwa medycznego w celu niezwłocznego przetransportowania poszkodowanego do Centrum Urazowego w Rzeszowie. Zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego został przedysponowany z poprzedniej realizacji misji – zachorowanie (zdarzenie niepowiązane z opisywaną sprawą) w miejscowości Jabłonica w powiecie jasielskim, z powodu wyższego priorytetu omawianego zdarzenia – tłumaczy Michał Mielniczuk.

Ratownicy byli na miejscu po 12 minutach

Rzecznik wojewody podkarpackiego podkreśla, że zaistniała sytuacja nie spowodowała opóźnienia czasu dotarcia ratowników medycznych na miejsce zdarzenia. Karetka pojawiła się na miejscu wypadku po 12 minutach od momentu powiadomienia, tj. o godz. 17.09. ZMieścili się więc w normatywnym czasie dotarcia zespołu ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia określonych w ustawie o PRM.

Dodaje również, że utworzenie jednej dyspozytorni medycznej na terenie województwa podkarpackiego wpłynęło na poprawę funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Jedna dyspozytornia medyczna obsługuje 97 Zespołów Ratownictwa Medycznego oraz 1 Lotniczy Zespół Ratownictwa Medycznego z bazą w Sanoku. Przeprowadzona na Podkarpaciu koncentracja dyspozytorni medycznych z 5 lokalizacji do jednej docelowej pozwala na sprawne podejmowanie działań. W szczególności w sytuacjach, gdy występuje wzmożone zapotrzebowanie na pomoc medyczną. Np. w przypadku zdarzeń masowych, gdzie poszkodowanych zostaje wiele osób, wymagających w jednym czasie pilnego udzielenia medycznych czynności ratunkowych.

__________

Podczas zgłaszania wypadku, najważniejszym aspektem jest podanie prawidłowej nazwy miejscowości z uwzględnieniem gminy, powiatu. Pozwoli to na właściwe zlokalizowanie miejsca zdarzenia w przypadku np. miejscowości o tych samych nazwach na terenie jednego województwa.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin