Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 kwietnia 2024

Potężna burza szalała na Podkarpaciu. Ucierpiało 5 osób 

Pecha miał właściciel srebrnego auta. Spadło na nie nie jedno, a dwa drzewa. (Fot. podkarpacka straż pożarna)

To była zaledwie chwila, gdy z błękitne niebo, nagle zrobiło się czarne. W środku dnia było ciemno jak w nocy. W sobotę przez Podkarpacie przeszła burza, która – choć trwała zaledwie moment – wyrządziła tyle szkód, które strażacy usuwali je przez całą noc. Najgorzej było w powiecie dębickim, gdzie mieszkańcy zostali bez prądu. W szpitalu w Dębicy ewakuowano pacjentów.

Przez weekend strażacy mieli ręce pełne roboty. Interweniowali aż  957 razy. W tym ok. 850 interwencji było w sobotę. 

– Nasze działania polegały głównie na usuwaniu połamanych konarów drzew, leżących na jezdniach, chodnikach, posesjach i liniach energetycznych. Pompowaliśmy wodę z zalanych piwnic i domów. Udrażnialiśmy przepusty drogowe – wymienia bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Najwięcej interwencji strażacy mieli w powiatach: dębickim, jasielskim, ropczycko-sędziszowskim. Wichura towarzysząca burzom, była potężna. Uszkodziła dachy na prawie 100 budynkach – zarówno mieszkalnych, jak i gospodarczych.

W Rozalinie, niedaleko Tarnobrzega, strażacy udzielili pomocy dwóm osobom,  uderzonym przez drzewo, które runęło na ścieżkę rowerową. W sobotę, przez burzowe wichury, na Podkarpaciu ucierpiało pięć osób. Trafiły do szpitali.

W akcjach po burzy brało udział ponad 2600 strażaków OSP i PSP. Druhowie pracowali całą noc, aby jak najszybciej życie mieszkańców powróciło do normy.

W powiecie dębickim mieszkańcy bez prądu. Szpital też

Najgorsze było jednak to, że wielu ludzi zostało pozbawionych prądu. W powiecie dębickim uszkodzone zostały wszystkie cztery linie wysokiego napięcia, zasilające domy mieszkańców w prąd.

– Praktycznie cały powiat dębicki był pozbawiony elektryczności – przekazała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacka w sobotę wieczorem.

Około godz. 17:30 było to 78 tys. osób. Burza nie oszczędziła nawet Szpitala Powiatowego w Dębicy.

– Został pozbawiony prądu, a awarii uległ także agregat prądotwórczy – dodała Ewa Leniart.

Trzeba było więc ewakuować czterech pacjentów z oddziału intensywnej terapii. Zostali przewiezieni do szpitali w Rudnej Małej, Sanoku, Strzyżowie.

O tym, że sytuacja była poważna, świadczy wieczorne, pilne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, policji, służb energetycznych, a nawet WOT-u.

Wojewoda przypomina, że dla osób poszkodowanych w wyniku klęski żywiołowej istnieje możliwość wypłaty zasiłku doraźnego na  kwotę 6 tys. zł.

Efektu burz na Podkarpaciu. Zdjęcia strażaków

Wichura, która przeszła nad Podkarpaciem wyrywała drzewa z korzeniami. (Fot. podkarpacka straż pożarna)
Drzewa zwalały się na domy. Na szczęście pomogli strażacy! (Fot. podkarpacka straż pożarna)
Blachy, latały jak liście. Ta zatrzymała się dopiero na ogrodzeniu. (Fot. podkarpacka straż pożarna)
Przez powalone drzewa, niektóre drogi były nieprzejezdne. (Fot. podkarpacka straż pożarna)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin