REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 28 maja 2024

Budowa ostatniego odcinka obwodnicy Rzeszowa i 300-metrowy wiadukt

trzy osoby w garniturach na trawie patrzą na plan na stojaku - sztaludze
Prezydent Konrad Fijołek we wtorek zaprezentował, gdzie rozpocznie się budowa trasy prowadzącej od ul. Warszawskiej do Krakowskiej. (Fot. UM Rzeszów)

Połączenie ulic Warszawskiej i Krakowskiej będzie miało 6,5 km. Jego częścią będzie wiadukt nad ul. Warszawską i torami kolejowymi. Budowa ostatniego elementu północnej obwodnicy Rzeszowa zdobyła aż 250 mln zł dofinansowania.

Rzeszów otrzymał 250 mln zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, dzięki którym powstanie strategiczne połączenie drogowe na północy Rzeszowa pomiędzy ulicą Warszawską a Rzeszowską Strefą Przemysłową Dworzysko.
Budowa tej drogi ma lepiej skomunikować strefę przemysłową i da możliwość jej intensywnej rozbudowy.

– Można powiedzieć, że w wyniku naszych działań ostatnio inwestorzy zaczynają wręcz wchodzić oknami, by zainwestować w Rzeszowie. To bardzo dobra wiadomość – cieszy się Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.


Jak mówi, to perspektywa dalszego rozwoju miasta. Jednak aby do tego mogło dojść, kolejne tereny miejskie muszą zostać uzbrojone. – Trzeba budować chociażby odwodnienia i taką potężną inwestycję jak ta – dodaje.

Przypomina, że realizacja połączenia drogowego na północy Rzeszowa pomiędzy ulicą Warszawską a strefą przemysłową Dworzysko była planowana od lat. Wcześniej jednak nie było na nią pieniędzy.

– Dziś mamy konkret, potężne pieniądze, dzięki którym może powstać nawet kilkanaście tysięcy miejsc pracy wyjaśnia.

mapa
Zbliżenie mapy z trasą obwodnicy (Fot. UM Rzeszów)

Zbudują 300-metrowy wiadukt


Trasa północna Rzeszowa docelowo będzie się składać z trzech odcinków. Dwa z nich są gotowe. Pierwszy połączył ul. Rzecha z Lubelską. Jego częścią jest most im. Tadeusza Mazowieckiego. Drugi odcinek to oddana w 2019 roku droga, która została wybudowana pomiędzy ul. Lubelską a Warszawską. Każda ma po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, rozdzielone pasem zieleni, a także chodniki i ścieżki rowerowe. Tak samo będzie wyglądał ostatni odcinek, czyli połączenie ulic Warszawskiej z Krakowską o długości 6,5 km. Jego ważnym elementem będzie wiadukt nad ul. Warszawską oraz torami kolejowymi, który będzie miał ponad 300 metrów długości.

Następnie droga zostanie poprowadzona w kierunku zachodnim do terenów strefy przemysłowej Dworzysko, gdzie skręci w kierunku południowym i dojdzie do ul. Krakowskiej.
Program funkcjonalno-użytkowy trasy opracuje firma Sweco Polska z Poznania, która zwyciężyła w rozstrzygniętym 5 października przetargu. Koszt opracowania tego dokumentu to ponad 2,4 mln zł. Program ma być gotowy za osiem miesięcy.

Kolejnym krokiem będzie przetarg na wybór firmy, która zaprojektuje i wybuduje drogę od ul. Warszawskiej do Krakowskiej. Mamy nadzieję, że powstanie w ciągu trzech lat – mówi Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

250 mln dofinansowania


Przyszłe połączenie drogowe, częściowo będzie przebiegać poza granicami Rzeszowa, dlatego w jego realizację zaangażowane są zarówno władze Rzeszowa, jak i województwa podkarpackiego. Z pieniędzy miasta i województwa sfinansowany zostanie program funkcjonalno-użytkowy, czyli szczegółowe założenia przyszłej inwestycji.

To jest megaważna inwestycja nie tylko dla Rzeszowa, ale i dla całego regionu. 250 mln zł to prawie połowa kwoty, którą rząd przeznaczył na dojazdy dla stref ekonomicznych na całym Podkarpaciu – mówi poseł PiS Krzysztof Sobolewski.
Dzięki tej inwestycji strefa ekonomiczna otworzy się nie tylko na północ, ale i na zachód.

– Wiem że zainteresowanie inwestorów jest spore. O ten łącznik oprócz marszałka zabiegała Agencja Rozwoju Przemysłu, a także powiat rzeszowski, gmina Świlcza i Uniwersytet Rzeszowski, ponieważ niedaleko stąd będzie budowany szpital uniwersytecki – wylicza poseł.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin