REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 24 lutego 2024

Co dalej z obskurnym dworcem PKS w Rzeszowie?

Pojawiło się światełko w tunelu w kwestii zaniedbanego dworca autobusowego. (Fot. Mariusz Andres)

Dworzec główny PKS w Rzeszowie przy ul. Grottgera od lat jest antywizytówką stolicy Podkarpacia. Odstrasza swoim wyglądem pasażerów. Budynek dworca jest w fatalnym stanie technicznym i od lat nie był remontowany. Jest jednak szansa, że wreszcie się to zmieni i w miejscu starego, wysłużonego obiektu, powstanie nowy. Pojawił się nawet tajemniczy inwestor, fundusz amerykański, który za 250 mln zł chce wybudować centrum przesiadkowe wraz z częścią komercyjną usługowo-handlową. Realizacją inwestycji miałaby potrwać 4 lata.

Na razie inwestycja jest na etapie przygotowań i jak mówi Piotr Klimczak, prezes PKS w Rzeszowie, dopóki nie będzie uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla takiego obiektu, to nie rozpoczną się prace przy nowym dworcu. Zapytaliśmy więc przedstawiciela rzeszowskiego ratusza, kiedy radni będą głosować w tej sprawie. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Poszerzoną ul. Warszawską pojedziemy jesienią

– Plan zagospodarowania dla terenu, którym zarządza PKS jest już gotowy – poinformował nas Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. – Radni będą głosować nad nim w najbliższych miesiącach. Jeśli zostanie przyjęty, to inwestor będzie mógł przystąpić do budowy dworca. Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa opracowało miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla rejonu dworca autobusowego i placu na jego zapleczu, gdzie wcześniej funkcjonowała firma PSK, która była m.in. właścicielem składu węgla.

Władze Rzeszowa od lat chcą odnowić dworzec PKS

W ostatnich latach były naciski władz miasta Rzeszowa, by odnowić i rozbudować rzeszowski dworzec. PKS informował, że nie ma na ten cel pieniędzy. Sytuacja jednak się zmieniła i udało się pozyskać zagranicznego inwestora.

Na nowy dworzec PKS wraz z placem manewrowym przeznaczonych zostanie 1,5 ha powierzchni. Z tego ponad 80 arów to teren dawnego składu węgla należącego kiedyś do Przedsiębiorstwa Spedycji Krajowej. Na razie nie jest znany termin, kiedy mogłaby się rozpocząć budowa centrum przesiadkowego.

W miejsce starego dworca PKS ma powstać nowoczesny obiekt z prawdziwego zdarzenia. Jego projekt już jest. (Wizualizacja: MWM Architekci w Rzeszowie)

Projekt nowego dworca został już zaprezentowany dwa lata temu i przygotowała go firma MWM Architekci w Rzeszowie.

– Nowy dworzec ma mieć nie tylko funkcje komunikacyjne, ale też usługowe i komercyjne – informuje prezes Piotr Klimczak. – Dzięki temu będzie można go utrzymać – dodaje.

__________

Obecny dworzec PKS-u przy ulicy Grottgera w Rzeszowie został wybudowany w latach 1963 – 1964. Dziś na dworcu jest 10 stanowisk podróżnych obsługujących linie krajowe i jedno, z którego odjeżdżają autobusy na trasy międzynarodowe. Na stanowiskami jest zadaszenie, choć w fatalnym stanie technicznym.

W 1977 r. wzrastająca  liczba pasażerów i panująca już wówczas ciasnota na dworcu głównym PKS spowodowały, że trzeba było uruchomić dodatkowy dworzec podmiejski na placu pod wiaduktem Śląskim. Obecnie jest tam nowoczesny dworzec lokalny zarządzany przez władze Rzeszowa. W sumie dworzec główny autobusowy przy ul. Grottgera obsługuje 62 linie MKS-u.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin