REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 4 grudnia 2023

Czy poczułeś trzęsienie ziemi? Niektórzy twierdzą, że tak

mapa fizyczna pokazująca obszar trzęsienia ziemi na Słowacji
Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się rejonie Koszyc (Źródło: mapa: CSEM-EMSC)

Trzęsienie ziemi, do którego doszło wczoraj wieczorem na Słowacji, miało magnitudę 5,2. Odczuwalne było na terenie całego Podkarpacia, a w Rzeszowie na Baranówce i Podwisłoczu trzęsły się bloki. Naukowcy przekonują jednak, że powinniśmy się liczyć z takimi zdarzeniami.

Tekst przeczytasz w 4 minuty

Ziemia zatrzęsła się w poniedziałek 9 października, po godz. 20 na Słowacji. Jak informuje Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne, trzęsienie ziemi miało magnitudę 5,2 i jest zaliczane do dość silnych. Epicentrum znajdowało się ok. 6 km na południowy wschód od miasta Stropkov i ok. 61 km na północny wschód od Koszyc.

Trzęsienie trwało kilkanaście sekund, a według relacji Słowaków, mieszkańcy bloków odczuli kołysanie budynków. Jak mówią, ze ścian spadały obrazy, w niektórych miejscach brakło prądu. Według ich informacji, trzęsienie ziemi trwało ok. 13 sekund.

Trzęsły się bloki

Wstrząsy odczuwalne były też w Polsce, m.in. na terenie Podkarpacia. Ziemia zatrzęsła się m.in. w Rzeszowie, Przemyślu, Ustrzykach Dolnych, Komańczy czy w Nowym Łupkowie. Według relacji świadków brzmiało trochę jak odpalenie fajerwerków.

Jak mówią mieszkańcy Rzeszowa na Podwisłoczu i Baranówce trzęsły się bloki. Wstrząsy było czuć również na Paderewskiego, Sportowej, Granicznej czy Zalesiu.

Trzęsienie ziemi na Słowacji, zostało też zarejestrowane przez sejsmometr zainstalowany w Kalwarii Pacławskiej.

„To był silny wstrząs, odczuli go mieszkańcy Polski południowej i południowo-wschodniej  m.in. Krakowa, Katowic, Lublina, Rzeszowa czy Nowego Sącza.

Na Słowacji, w pobliżu epicentrum, odnotowano przerwy w dostawie prądu. Nie można również wykluczyć szkód w postaci np. oderwanej elewacji czy pęknięć na ścianach” – informują na FB członkowie grupy Kataklizmy w Polsce i na świecie.

wykres zapis trzesienia ziemi
Trzęsienie ziemi na Słowacji, zostało też zarejestrowane przez sejsmometr zainstalowany w Kalwarii Pacławskiej. (Źródło: FB/Kataklizmy na świecie)

Informowali strażaków

Mieszkańcy Podkarpacia o trzęsieniu ziemi informowali też straż pożarną. Jak podaje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, strażacy otrzymali 13 zgłoszeń o odczuwalnych wstrząsach w budynkach wielorodzinnych oraz jednorodzinnych na terenie województw małopolskiego i podkarpackiego.

– Nie stwierdzono uszkodzeń oraz nie przeprowadzano ewakuacji mieszkańców. Sytuacja jest stabilna – zaznaczyła KG PSP. Strażacy monitorują sytuację i dokładnie sprawdzają wszystkie zgłoszone przypadki. – Obecnie nie ma potrzeby angażowania dodatkowych sił i środków – podkreśliła KG PSP.

Wstrząsy były odczuwalne m.in. w Krakowie czy w Katowicach. O trzęsieniu donoszą także mieszkańcy zachodniej Ukrainy, w tym Lwowa.

To nic szczególnego

Naukowcy z sieci EFEHR (European Facilities for Earthquake Hazard and Risk), która zrzesza organizacje i naukowców z Europy oraz ocenia m.in. ryzyko trzęsień ziemie w Europie, przekonują, że fakt odczuwalnego w Polsce trzęsienia ziemi, nie powinien dziwić.

Z analiz wynika, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo związane z trzęsieniami m.in. we Francji, Niemczech oraz właśnie na terenie Słowacji i Polski. W naszym kraju największe ryzyko trzęsienia ziemi jest związane z działalnością kopalń i dotyczy południa kraju. Już w 1443 r. w Europę Środkową uderzyły wstrząsy o magnitudzie szacowanej na 5,8-6,0. Spowodowały one wiele zniszczeń, m.in. w okolicach Wrocławia i Krakowa.

Źródła: EMSC/aktuality.sk/Twitter/Onet/EFEHR/Facebook

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Dzisiejsze wydanie gazety
Super Nowości do nabycia
w kioskach na Podkarpaciu

Reklama

@2008 – 2023 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin