Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 25 maja 2024

Czy poczułeś trzęsienie ziemi? Niektórzy twierdzą, że tak

mapa fizyczna pokazująca obszar trzęsienia ziemi na Słowacji
Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się rejonie Koszyc (Źródło: mapa: CSEM-EMSC)

Trzęsienie ziemi, do którego doszło wczoraj wieczorem na Słowacji, miało magnitudę 5,2. Odczuwalne było na terenie całego Podkarpacia, a w Rzeszowie na Baranówce i Podwisłoczu trzęsły się bloki. Naukowcy przekonują jednak, że powinniśmy się liczyć z takimi zdarzeniami.

Tekst przeczytasz w 4 minuty

Ziemia zatrzęsła się w poniedziałek 9 października, po godz. 20 na Słowacji. Jak informuje Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne, trzęsienie ziemi miało magnitudę 5,2 i jest zaliczane do dość silnych. Epicentrum znajdowało się ok. 6 km na południowy wschód od miasta Stropkov i ok. 61 km na północny wschód od Koszyc.

Trzęsienie trwało kilkanaście sekund, a według relacji Słowaków, mieszkańcy bloków odczuli kołysanie budynków. Jak mówią, ze ścian spadały obrazy, w niektórych miejscach brakło prądu. Według ich informacji, trzęsienie ziemi trwało ok. 13 sekund.

Trzęsły się bloki

Wstrząsy odczuwalne były też w Polsce, m.in. na terenie Podkarpacia. Ziemia zatrzęsła się m.in. w Rzeszowie, Przemyślu, Ustrzykach Dolnych, Komańczy czy w Nowym Łupkowie. Według relacji świadków brzmiało trochę jak odpalenie fajerwerków.

Jak mówią mieszkańcy Rzeszowa na Podwisłoczu i Baranówce trzęsły się bloki. Wstrząsy było czuć również na Paderewskiego, Sportowej, Granicznej czy Zalesiu.

Trzęsienie ziemi na Słowacji, zostało też zarejestrowane przez sejsmometr zainstalowany w Kalwarii Pacławskiej.

„To był silny wstrząs, odczuli go mieszkańcy Polski południowej i południowo-wschodniej  m.in. Krakowa, Katowic, Lublina, Rzeszowa czy Nowego Sącza.

Na Słowacji, w pobliżu epicentrum, odnotowano przerwy w dostawie prądu. Nie można również wykluczyć szkód w postaci np. oderwanej elewacji czy pęknięć na ścianach” – informują na FB członkowie grupy Kataklizmy w Polsce i na świecie.

wykres zapis trzesienia ziemi
Trzęsienie ziemi na Słowacji, zostało też zarejestrowane przez sejsmometr zainstalowany w Kalwarii Pacławskiej. (Źródło: FB/Kataklizmy na świecie)

Informowali strażaków

Mieszkańcy Podkarpacia o trzęsieniu ziemi informowali też straż pożarną. Jak podaje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, strażacy otrzymali 13 zgłoszeń o odczuwalnych wstrząsach w budynkach wielorodzinnych oraz jednorodzinnych na terenie województw małopolskiego i podkarpackiego.

– Nie stwierdzono uszkodzeń oraz nie przeprowadzano ewakuacji mieszkańców. Sytuacja jest stabilna – zaznaczyła KG PSP. Strażacy monitorują sytuację i dokładnie sprawdzają wszystkie zgłoszone przypadki. – Obecnie nie ma potrzeby angażowania dodatkowych sił i środków – podkreśliła KG PSP.

Wstrząsy były odczuwalne m.in. w Krakowie czy w Katowicach. O trzęsieniu donoszą także mieszkańcy zachodniej Ukrainy, w tym Lwowa.

To nic szczególnego

Naukowcy z sieci EFEHR (European Facilities for Earthquake Hazard and Risk), która zrzesza organizacje i naukowców z Europy oraz ocenia m.in. ryzyko trzęsień ziemie w Europie, przekonują, że fakt odczuwalnego w Polsce trzęsienia ziemi, nie powinien dziwić.

Z analiz wynika, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo związane z trzęsieniami m.in. we Francji, Niemczech oraz właśnie na terenie Słowacji i Polski. W naszym kraju największe ryzyko trzęsienia ziemi jest związane z działalnością kopalń i dotyczy południa kraju. Już w 1443 r. w Europę Środkową uderzyły wstrząsy o magnitudzie szacowanej na 5,8-6,0. Spowodowały one wiele zniszczeń, m.in. w okolicach Wrocławia i Krakowa.

Źródła: EMSC/aktuality.sk/Twitter/Onet/EFEHR/Facebook

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin