Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

Linia 37 MPK Rzeszów ma być zlikwidowana. Mieszkańcy protestują

Rzeszowski ZTM chce zlikwidować linię 37 kursującą do przystanku Hermanowa – Przylasek i zastąpić ją linią 8. Mieszkańcy Budziwoja protestują przeciwko takim planom. (Fot. Kamil)

Mieszkańcy Budziwoja, zwłaszcza pasażerowie korzystający z linii 37 rzeszowskiego MPK, rozpoczęli zbiórkę podpisów, protestując przeciwko planom Zarządu Transportu Miejskiego ws. likwidacji tego połączenia. 

Od kilku tygodni ZTM w Rzeszowie konsultuje z rzeszowskimi radami osiedli zmiany w siatce połączeń autobusowych w mieście. Jak przekazuje ratusz, przygotowane zmiany mają udoskonalić komunikację publiczną, zwłaszcza w zakresie nakładania się części kursów linii na wspólnych odcinkach trasy.

Finalnie przez to autobusy w Rzeszowie jeżdżą „stadami” – jeden za drugim, a następnie przez dłuższą chwilę nie jedzie żaden. Stąd dla wybranych osiedli przygotowano propozycje reorganizacji rozkładów jazdy. Niektóre linie autobusowe miałyby być wydłużane, inne skracane lub likwidowane. Miasto zapewnia, że wszystko na korzyść pasażerów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy Malawy walczą o autobusy MPK. Wójt Krasnego: to dodatkowy koszt

Rzeszowski ZTM proponuje, aby zlikwidować linię 37 kursującą do Hermanowej – Przylasek i zastąpić ją linią 8, wydłużając jej trasę z ul. Sikorskiego (spod MPGK). Autobusy miałyby też jeździć częściej niż obecnie. Mieszkańcom Budziwoja takie rozwiązanie się nie podoba, dlatego przygotowali oficjalne pismo z protestem. Pierwsze podpisy zbierane były w zeszłą niedzielę po mszach świętych w lokalnym kościele.

– Bądźmy aktywni, zadbajmy o siebie, obrońmy linię 37 – mówili duchowni podczas ogłoszeń parafialnych w parafii Matki Bożej Śnieżnej na os. Budziwój w Rzeszowie. Dodatkowo przygotowano petycję internetową.

Mieszkańcy Budziwoja: ta zmiana pogorszy komunikację osiedla

– Uważamy, że zastąpienie linii 37 linią nr 8, poprzez wydłużenie jej trasy, znacząco pogorszy komunikację osiedla. Nie zgadzamy się z narracją, iż udostępnienie linii nr 8, która kursować ma co pół godziny, poprawi nasz istniejący problem z transportem miejskim – piszą autorzy petycji. 

– Niezaprzeczalnie znacznie wydłuży się czas przejazdu. Ulica Miła oraz Strażacka generują duże korki w godzinach szczytu, co uczyni nasz kurs dłuższym o kilkanaście minut. Ma to ogromne znaczenie dla osób, które w godzinach porannych muszą dostać się do szkoły lub pracy. Likwidacja linii 37 wykluczy szybki dojazd uczniów do szkół m.in. III LO, IX LO i Zespół Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. Obecnie czas przejazdu linią nr 37 do w/w szkół zajmuje ok. 40-50 min. W momencie uruchomienia linii nr 8, czas dojazdu do szkoły wydłuży się o dodatkowe kilkanaście minut – argumentują w dalszej części pisma.

I pytają: „Czy ma to oznaczać, że uczniowie będą zmuszeni wychodzić z domów o godzinie 5.30, aby dotrzeć na 7.10 do szkoły?”.

Mieszkamy w Rzeszowie 13 lat, a skazani jesteśmy na własny transport

Mieszkańcy tego osiedla, zdaje się, inaczej spostrzegali zmiany w transporcie publicznym w Rzeszowie.

– Spodziewaliśmy się poprawy komunikacji miejskiej. Zarówno obecna linia, jak i proponowana zmiana, w żaden sposób się do tego nie przyczyniają. Mieszkamy w mieście od 13 lat, a w dużej mierze skazani jesteśmy na własny transport, co nie jest ani ekonomiczne, ani ekologiczne – zauważają mieszkańcy Budziwoja.

I dodają: – ulica Budziwojska potrzebuje sprawnego połączenia z resztą Rzeszowa, które dostępne będzie w odstępach nie dłuższych, niż co 20 minut. Tylko w ten sposób możemy poważnie traktować transport miejski jako alternatywę.

Rzeszowski ratusz zapewnia, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły co do zmian na li, a każde sygnały mieszkańców będą rozpatrywane.

– Wszak po to są konsultacje – słyszymy w rzeszowskim ratuszu.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin