Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 22 maja 2024

Matura na Podkarpaciu zdana na 85 procent, w Rzeszowie – na 96. Co dalej?

Oliwia choć na maturze wybrała przedmioty ścisłe, planuje studiować zarządzanie kulturą w Krakowie. (Fot. Piotr Gancarz)

Maturzyści z Rzeszowa chcą studiować prawo, zarządzanie kulturą czy historię, a nawet zająć się obroną kraju. Odebrali oni właśnie wyniki matur 2023. To one są furtką do spełniania marzeń o pójściu na studia. Nauczyciele odetchnęli z ulgą, bo ich uczniom poszło w tym roku naprawdę dobrze. Egzamin odbył się w nowej formule. Wrócił ustny polski, którego nie było ze względu na pandemię.

Współpraca: Piotr Gancarz

Oliwia to absolwentka Liceum Sióstr Prezenter w Rzeszowie.

– Dobrze mi poszło – ocenia swoje wyniki dziewczyna.

Rozszerzoną chemię i angielski napisała na ponad 90 procent, z matmy miała ponad 80. Choć na egzaminie dojrzałości wybrała przedmioty ścisłe, planuje studiować zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest spokojna. Liczy, że z takimi wynikami dostanie się tam bez problemów.

Kuba marzy, aby zostać sędzią. Na razie musi dostać się na studia prawnicze. (Fot. Piotr Gancarz)

Jakub idzie na prawo, Roman się cieszy, że w ogóle zdał

Jakub z I LO w Rzeszowie z dumą pokazuje swoje świadectwo maturalne. A tam same sukcesy: język polski znany na 82 proc., matematyka na 96 proc., angielski podstawowy na 100 proc., historia i WOS na 85 proc., j. polski rozszerzony na 97 proc., a rozszerzony angielski na 95 proc.

– Teraz zamierzam iść na studia. Moim wymarzonym kierunkiem jest prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim – zdradza 18-latek. I nie ukrywa, że chciałby zostać sędzią.

Monika odbierała świadectwo w przeddzień swoich 19-tych urodzin.

– Z większości wyników jestem zadowolona. Chciałabym studiować historię na Uniwersytecie Rzeszowskim – mówi, choć zaznacza, że w czasie studiów zamierza też pracować.

Jej kolega Roman natomiast cieszy się, że w ogóle zdał: – Poszło mi nawet lepiej, niż myślałem – przyznaje. Mężczyzna che rozpocząć studia wojskowe albo zgłębiać bezpieczeństwo wewnętrzne. Jeszcze nie wie w jakim mieście.

Roman cieszy się, że w ogóle zdał maturę. W swoim życiu chciałby bronić bezpieczeństwa naszego kraju. (Fot. Piotr Gancarz)

Pierwszy taka matura po zmianach

Nauczyciele przyznają, że tegoroczna matura była dla nich pełna obaw. M.in. dlatego że powróciła ustna matura z języka polskiego.

– To był pierwszy rocznik absolwentów po szkole podstawowej, więc to pierwsza matura w dosyć zmienionej formie. Szczególnie jeśli chodzi o język polski, to były istotne zmiany w formule matury – podkreśla Anna Murias, dyrektorka VIII LO w Rzeszowie.

Jej szkoła może pochwalić się zdawalnością na poziomie prawie 91 proc. Pani dyrektor jest jednocześnie nauczycielką języka polskiego.

– Miałam obawy, jak uczniowie sobie poradzą. Zwłaszcza, że to był rocznik, który cały okres pandemii spędził w liceum na zdalnym nauczaniu. Uczniowie sami przyznawali, że w tym okresie, mimo wysiłków nauczycieli, aby ta nauka toczyła się systematycznie, brakowało im motywacji, żeby się rzetelnie uczyć – mówi pani dyrektor.

Okazało się jednak, że uczniowie VIII LO z egzaminem poradzili sobie bardzo dobrze. Kilka osób wypełniło arkusze bezbłędnie.

Matura na Podkarpaciu. Najlepsze powiaty sanocki i kolbuszowski

Na Podkarpaciu maturę zdało 85 proc. maturzystów. Tylko 12 proc. może poprawić swoją maturę w sierpniu (a więc oblało tylko jeden egzamin, jeśli absolwenci nie zdali więcej, muszą czekać do maja 2024 r.).

Najlepiej z egzaminem dojrzałości poradzili sobie uczniowie w powiatach sanockim i kolbuszowskim (nie zdało tylko 2 proc.). Najsłabiej poszło uczniom z powiatów krośnieńskiego i przemyskiego (zdało 72 proc. z nich).

W Rzeszowie maturę zaliczyło aż 96 proc. absolwentów szkół średnich.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin