REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 lipca 2024

Nad Wisłokiem w Rzeszowie powstanie plaża!

grupa mężczyzn w garniturach w terenie w tle zalew jeden z nich przemawia do mikrofonów.
Konrad Fijołek obiecał, że te projekty, które nie uzyskały liczby głosów gwarantującej ich realizację, ale cieszące się popularnością, postara się wpisać do przyszłorocznego budżetu Rzeszowa. (Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa)

112 tys. głosów oddali mieszkańcy Rzeszowa w głosowaniu na inwestycje z budżetu obywatelskiego. Najwięcej zdobyła plaża nad Wisłokiem.

Ponad 9 mln zł zostanie przeznaczonych na pomysły mieszkańców dzięki Rzeszowskiemu Budżetowi Obywatelskiemu w 2024 r. Oddano aż 112 tys. głosów, co jest liczbą rekordową.

– Tak duże zaangażowanie w działania związane z RBO to najlepszy dowód na to, że mieszkańcy chcą aktywnie uczestniczyć w rozwoju miasta – komentuje Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Sami proponują, czego im potrzeba najbardziej, a następnie spośród zaproponowanych przez siebie zadań wybierają najpilniejsze – dodaje.

Głosowanie na projekty trwało od 8 września do 8 października. Mieszkańcy mogli oddać po jednym głosie w każdej z trzech kategorii projektów. Pierwsza to zadania o charakterze ogólnomiejskim. Druga to projekty osiedlowe. W trzeciej działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.

Najwięcej głosów na plażę nad Wisłokiem

W tym roku rzeszowianie oddali w budżecie obywatelskim aż 112 376 ważnych głosów.

– Dla porównania rok wcześniej głosów było 74 292, a na projekty RBO w 2022 r. oddano 70 883 głosy. Łącznie do realizacji w przyszłym roku pozwoliło to wybrać 38 projektów – wylicza Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Największym poparciem w swoich kategoriach cieszyły się:

  • Kategoria I: Wisłok – zielona strefa wypoczynku (6796 głosów), kategoria
  • Kategoria II: doposażenie bazy sportowej I LO (3265 głosów), kategoria
  • Kategoria III: piknik strażacki połączony z obchodami 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeszów-Drabinianka (3125 głosów).

Co ciekawe, o miejskiej plaży na na prawym brzegu zalewu nad Wisłokiem, niedaleko zapory, już wcześniej mówił prezydent Rzeszowa. Dogadał już nawet szczegóły z przedstawicielami Wód Polskich.

Jednak wnioskodawcą projektu do RBO był Mirosław Ruszała ze Stowarzyszenia EKOSKOP.

– Decyzja mieszkańców, którzy poparli ten projekt w głosowaniu przyspieszy realizację pomysłu – tłumaczy Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Miasto chce pomóc w zagospodarowaniu plaży.

– Stworzymy tu wydmy, ścieżki wykonane z drewnianych podestów, postawimy ławki, leżaki i parklety. Wszystko w stylu marynistycznym – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie, który zajmie się projektem i wykonaniem plaży.

262 inwestycje w Rzeszowie

Budżet obywatelski jest realizowany w Rzeszowie od 2014 r. W tym czasie jego kwota wzrosła z 5 mln zł, do ponad 9,4 mln zł przewidzianych na realizację zadań w przyszłym roku. Przez ostatnie 7 lat z RBO wykonano aż 262 inwestycje, a miasto rozpoczęło właśnie ich oznaczanie specjalnymi tabliczkami.

– Jestem inicjatorką wprowadzenia w Rzeszowie budżetu obywatelskiego – przypomniała Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydenta Rzeszowa. – Rada Miasta w listopadzie 2013 r. po burzliwej dyskusji jednomyślnie postanowiła poprzeć moją propozycję. W Polsce pierwszy budżet obywatelski wprowadził Sopot, potem Łódź i Poznań. Uznałam, że Rzeszów nie powinien zostawać w tyle. To narzędzie daje możliwość wypowiedzenia się mieszkańcom, w co miasto powinno inwestować – przekazała.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin