REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 21 czerwca 2024

Jaki będzie aquapark w Rzeszowie? Drogi, ale… tani

Aquapark w Rzeszowie powstanie najwcześniej w 2027 roku. (Fot. pixabay)

Już w grudniu dowiemy się jaka firma zaprojektuje aquapark w Rzeszowie. Miasto chce, by był to nowoczesny obiekt, oparty na nowych technologiach. – Chcemy by nie tylko na siebie zarabiał, ale był też tani w utrzymaniu. Dlatego nie wybierzemy najtańszej oferty, tylko tą która będzie odpowiadać tym standardom – wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Procedura wyboru firmy, która opracuje projekt rzeszowskiego aquaparku, trwa od ubiegłego roku. Firma oprócz zaprojektowania obiektu, będzie musiała też zająć się pozyskaniem wszystkich decyzji administracyjnych, które umożliwią jego wybudowanie i oddanie do użytkowania.

– Do przetargu zaprosiliśmy trzy, wcześniej wybrane w tzw. dialogu konkurencyjnym firmy. Niebawem zaprosimy do składania ofert na zrealizowanie tego, co znajdzie się w projekcie – wyjaśnia Artur Gernand .

W rozmowach brały udział:

  • Pracownia Architektoniczna Piotr Dominiczak z Ostrowa Wielkopolskiego,
  • Schick Architekci z Rudy Śląskiej,
  • a także Paweł Tiepłow Pracownia Projektowa z Warszawy.

Do 1 grudnia firmy składają oferty, a wybór projektanta nastąpi w pierwszym kwartale przyszłego roku. Projekt ma zostać zrealizowany w 24 miesiące.

Zanim miasto zdecydowało o tym, co się znajdzie w parku wodnym, przeprowadzono konsultacje społeczne, aby to mieszkańcy Rzeszowa mieli decydujący głos w sprawie aquaparku. Do tej pory wiadomo było tylko, że obiekt ma się składać z basenów zewnętrznych, pływalni krytej i saunarium. I że powstanie na ok. 10 ha działce na osiedlu Staromieście – w rejonie ulic Warszawskiej i Welca.

Aquapark w Rzeszowie. Co będzie w środku?

W opisie zamówienia czytamy, że w części krytej rzeszowskiego aquaparku znajdą baseny wewnętrzne rekreacyjne, również dla najmłodszych, zespół saunarium, strefa Wellness & SPA, strefa edukacji oraz część usługowa.

Zaplanowano m.in. budowę basenu sportowego o wymiarach 25 na 16 m i głębokości od 1,3 do 2 m. Będzie miał sześć torów pływackich, które będą odpowiadać wymogom FINA. Będzie też basen treningowy o wymiarach 10 na 15 m wyposażony w tzw. ruchome dno.

Dodatkowo w wewnętrznej części aquaparku znajdą się też baseny rekreacyjne o różnej głębokości z łagodnym spadkiem. A w nich: masaże boczne, dzikie źródła, przeciwprądy, czyli tzw. rwąca rzeka, ławki gejzery, wodospad grzybkowy i kaskady wodne.

Zaplanowano tu także wewnętrzny taras słoneczny ze szklanych ścian, mokry barek i zjeżdżalnie: rurową multimedialną, ocieplaną na zewnątrz, wielotorową, aqualoop, pontonową i kaskadową rynnową.

W strefie relaksu znajdziemy: kilka rodzajów jacuzzi, sauny: fińską, parową czy solankową, łaźnię rzymską, biosaunę z solą, ruską banię, basen schładzający, 4 żywioły, grotę lodową i grotę solną. Dodatkowo znajdzie się tam loża wypoczynkowa, pokoje do relaksu i zabiegów pielęgnacyjnych, ścieżka Kneippa i barek z recepcją.

W części edukacyjnej znajdą się tzw. ścieżki edukacyjne, strefa wystawiennicza i miejsce do organizacji warsztatów. W budynku nie zabraknie też szatni, sanitariatów, pomieszczeń magazynowych i biurowych.

Co będzie w części zewnętrznej?

Biorący udział w konsultacjach społecznych mieszkańcy Rzeszowa, najwięcej oczekiwań mieli do tego co znajdzie się na zewnątrz, pod gołym niebem. Ta część ma zostać również podzielona na kilka stref. Znajdą się tam m.in. baseny otwarte z miejscami do plażowania, urządzenia rekreacyjne i inne elementy małej architektury.

Będzie więc basen rekreacyjny dla młodzieży i dorosłych. Z rwącą rzeką, strefą z trzema torami do pływania, huśtawką wodną, leżankami, gejzerem, siedziskami z masażem, biczami wodnymi i masażami karku.

Wodny plac zabaw dla najmłodszych będzie miał tzw. splash park, plac wodny dla maluchów od 5 roku życia. Ze zjeżdżalniami, leniwą rzeczką, basenem z siatką do wspinaczki, tryskającymi zwierzątkami, plażą i zwykły placem zabaw.

Dodatkowo w części zewnętrznej rzeszowskiego aquaparku znajdą się zjeżdżalnie: rodzinna, rurowa, pontonowa. Miejsce do aktywnego wypoczynku z plażą, boiskiem do siatkówki, crossfitem i polem do mini golfa.

Park wodny będzie jedną z droższych inwestycji w Rzeszowie

W specyfikacji zaznaczono, że na I etap miasto zaplanowało przeznaczyć 258 mln zł. Jak podkreśla Gernand dla miasta ważne jest by powstał nowoczesny obiekt, w którym zawarte będą m.in. nowe technologie.

– Zależy nam na dobrym projekcie. Nie będziemy kierowali się tylko i wyłącznie ceną. Chodzi nam o to, by obiekt nie tylko na siebie zarabiał, ale był też tani w utrzymaniu. Dlatego nie wybierzemy najtańszej oferty, tylko taką, która będzie odpowiadała właśnie tym wymogom. Ma być zaprojektowany w sposób zapewniający jak najmniejsze koszty eksploatacji, w tym zużycie energii elektrycznej i wody. Projektant będzie też musiał maksymalnie wykorzystać odnawialne źródła energii – wyjaśnia rzecznik prezydenta.

Wszystko wskazuje na to, że aquapark może być jedną z najdroższych inwestycji w stolicy Podkarpacia. Dla porównania, budowa mostu im. Tadeusza Mazowieckiego kosztowała ponad 177 mln zł, Wisłokostrady ma kosztować 170 mln zł, tunel pod rondem Pobitno – 120 mln zł, a PCLA to ponad 230 mln zł. Droższa od aquaparku będzie tylko Biblioteka Nova. Jej koszt zaplanowano w granicach 300 mln zł.

Miasto zapowiada, że na budowę parku wodnego będzie szukać dofinansowania, w grę wchodzi tu m.in. partnerstwo publiczno-prywatne. Jeszcze nie wiadomo kiedy inwestycja zostanie zakończona.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin