Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 18 maja 2024

Niech rzeszowianie zdecydują o losie pomnika Walk Rewolucyjnych

Temat pomnika Walk Rewolucyjnych ostatnio znowu rozgrzewa dyskusję publiczną. Politycy, stowarzyszenia i instytucje przerzucają się oświadczeniami w tej sprawie. Jedni są za zburzeniem, inni za po zostawieniem go. Rzeszowianie czują, że ich o zdanie nikt nie pyta. Postanowili więc zorganizować swoją akcję oddolną w mediach społecznościowych.

Wielu rzeszowian nie wyobraża sobie krajobrazu miasta bez słynnego pomnika. Innym kojarzy się z mrocznymi czasami totalitaryzmu. (Fot. Wit Hadło)

Od kilu tygodni nasiliła się dyskusja o przyszłości pomnika Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie. Swoje oświadczenia w tej sprawie wydali:

  • marszałek województwa Władysław Ortyl (za wyburzeniem),
  • Marcin Deręgowski z rzeszowskich struktur PO (przeciwko wyburzeniu)
  • czy rzeszowskie organizacje kombatanckie i patriotyczne (za wyburzeniem).

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek chce Pomnik Walk Rewolucyjnych od właścicieli, czyli zakonu oo. bernardynów, przejąć. W styczniu odbyło się nawet spotkanie władz miasta wraz z gwardianem. Postanowiono na nim, że zostanie powołana specjalna komisja, która ma „rzetelnie ocenić sytuację i wypracować konsensus, który pozwoli podjąć odpowiednią decyzję w sprawie pomnika”.

Rzeszowianie: zapytajcie też nas o zdanie!

Pominięci w tej dyskusji poczuli się rzeszowianie, a konkretnie administratorzy facebookowego konta „Nowy wspaniały Rzeszów”. Postanowili oni zainicjować oddolną akcję, w której konta w mediach społecznościowych o tematyce rzeszowskiej opublikowały ankietę, badającą zdanie rzeszowian w sprawie pomnika.

– Akcja zawiązała się na zupełnym spontanie, a w efekcie dołączyło do nas 6 kont, w tym niektóre z dużymi zasięgami. Cieszy nas to, że o największym rzeszowskim pomniku i jego losach należy pogadać z rzeszowianami – napisał Dawid Domański, administrator profilu „Nowy Wspaniały Rzeszów”.

Zaprosił on do włączenia się w akcję także naszą redakcję. W ankiecie wzięły udział 202 osoby. 106 opowiedziało się za tym, aby „zostawić pomnik taki, jaki jest”, 83 zagłosowały, żeby „zostawić, ale zdjąć rzeźby”, a 13 żeby „zburzyć ten relikt komuny”.

Rzeszowski pomnik zagrożeniem dla życia i zdrowia?

Obecnie symbol Rzeszowa otoczony jest wysokim płotem, ponieważ, według Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla miasta Rzeszowa, jest on w tak złym stanie technicznym, że zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin