Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 14 kwietnia 2024

Pszczoły z miejskiej pasieki wyprodukowały ponad 100 litrów miodu

Dariusz Łoza zbiera miód z miejskiej pasieki w Rzeszowie
– Niestety jedna z dwunastu rodzin nie przetrwała zimy. To się zdarza – tłumaczy Dariusz Łoza, pszczelarz opiekujący się rzeszowską pasieką. (Fot. MPWiG)

Pszczoły żyjące w miejskiej pasiece w Rzeszowie dały właśnie ponad 100 litrów miodu, który waży dokładnie 142 kilogramy. To było już ich szóste miodobranie.

Miejska pasieka znajduje się na terenie Zakładu Uzdatniania Wody rzeszowskiego MPWiK, na osiedlu Zwięczyca. Pszczoły mają tu do dyspozycji 25-hektarowy teren, na którym zasiane są miododajne rośliny.

W miejskiej pasiece w Rzeszowie znajduje się tu 12 uli. 23 czerwca minęły dokładnie 3 lata i jeden miesiąc od jej utworzenia. Na początku miesiąca udało się zebrać miód wielokwiatowy, a teraz akacjowy. 

– Zebrałem 142 kilogramy miodu. To ponad 100 litrów złotego skarbu – mówi Dariusz Łoza, pszczelarz, który opiekuje się pasieką na osiedlu Zwięczyca.

Miodu byłoby więcej, jednak zebrał go tylko z dziesięciu uli.

– Niestety, jedna z dwunastu pszczelich rodzin nie przetrwała zimy. To się zdarza. Kolejna była dość słaba po zimie, więc od niej miodu nie pobierałem – tłumaczy Dariusz Łoza. – Ul, w którym żyła rodzina, która nie przetrwała zimy już znowu jest pełen życia. Zebrałem odkłady młodych pszczół od innych rodzin i zasiedliłem ten ul. Pracują doskonale, ale trzeba jeszcze poczekać na efekty tej aktywności – dodaje pszczelarz.

Pszczela rodzina z miejskiej pasieki w Rzeszowie
Pszczoły z pasieki miejskiej przy MPWiK nie próżnują i zebrały 140 kg miodu. (Fot. MPWiK Rzeszów)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin