Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 15 kwietnia 2024

Rekrutacja do liceów w Rzeszowie. Zamiast wakacji  – stres i łzy

500 uczniów, którzy starali się dostać do rzeszowskich szkół średnich, przez nieprzemyślane reformy, skazanych jest na składanie odwołań i łzy żalu. (Fot. Anna Moraniec)

Łzy w oczach i bezradne wzruszanie ramionami. Taka była odpowiedź na nasze pytanie o przyjęcie do szkoły i plany na przyszłość. Zadaliśmy je uczennicom, które same albo z mamami studiowały ostateczne listy przyjęć do VI LO w Rzeszowie. – Tegoroczna rekrutacja to zupełna katastrofa. Mamy 24 lipca, od miesiąca trwają wakacje, a w szkole non stop są i nauczyciele i uczniowie. Ani jedni, ani drudzy nie mają wakacji i odpoczynku, który wszystkim się należy po ciężkich miesiącach pracy –  mówi mgr Tadeusz Bajda, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Ambrożego Towarnickiego w Rzeszowie.

__________

__________

Dyrektor dodaje, że chętnych, którzy chcieli kontynuować naukę u nich było w 2023 roku rekordowo dużo. Ponad 2600 uczniów, z czego 600 z pierwszego wyboru.

– Utworzyliśmy 8 klas licealnych po 38 osób, chociaż maksymalnie powinno być 34. Nauka w tak licznych klasach nie będzie komfortowa ani dla uczniów, ani dla nauczyciela. Ale co zrobić? Ktoś wymyśla reformy, a potem ich koszty spadają na nas. Szkoda tych dzieciaków – mówi. 

– Nauka w tak licznych klasach nie będzie komfortowa ani dla uczniów, ani dla nauczyciela mówi Tadeusz Bajda. (Fot. Anna Moraniec)

– Mamy jeszcze trzy, pierwsze klasy technikum. Tutaj jest po 32 uczniów, a w jednej nawet 28, więc możemy przyjąć jeszcze kilku chętnych – kończy.

Rozgoryczenie i łzy

Co mogę powiedzieć, widzi pani jak córka jest zdenerwowana, jak tylko zaczynamy rozmowę o szkole ma łzy w oczach. Sama nie wiem co dalej, złożyłyśmy odwołanie, może jeszcze uda się jej dostać. Bardzo chciała chodzić do „szóstki, tu dostała się jej koleżanka z podstawówki w Niechobrzu. Tu chodziła kiedyś jej siostra – mówi mama nastolatki, która właśnie wybiegła z rzeszowskiego liceum.  

Nie ona jedna. W tym roku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej w Rzeszowie ubiegało się blisko 5 700 kandydatów, z czego około 5 200 zostało zakwalifikowanych. Ok. 500 absolwentów  nie zostało zakwalifikowanych do żadnej z wybranych podczas rekrutacji placówek.

Będzie lista wolnych miejsc w szkołach wyższych

Na stronie kuratorium oświaty jest komunikat. 27 lipca zostanie zamieszczona informacja o wolnych miejscach w szkołach ponadpodstawowych w całym województwie podkarpackim.

Rekrutacja uzupełniająca będzie trwała pewnie nawet do końca sierpnia. Uczniowie, którzy nie dostaną się do liceów w Rzeszowie, będą mogli szukać miejsc w mniej obleganych liceach w okolicznych miejscowościach. Albo iść do techników lub szkół branżowych.

Nie wiadomo tylko czy kogoś, komu marzyła się nauka w VI LO w klasie biologiczno-chemicznej,  zadowoli klasa monterska czy ogrodnicza  w „branżówce”. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin