Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 3 marca 2024

Rzeszów i Uppsala łączą siły, aby zgarnąć Europejską Stolicę Kultury

Podczas wideokonferencji urzędnicy rzeszowscy i ci z Uppsali podjęli decyzję o wzajemny wsparciu w staraniu się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i idące za tym pieniądze z UE. (Fot. Adam Lampart/UM Rzeszowa)

Miejskim urzędnikom bardzo zależy, aby Rzeszów otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. W tym celu podęli współpracę ze szwedzką Uppsalą.

Co łączy Rzeszów i szwedzką Uppsalę? – Wbrew odległościom, wiele. Zarówno Rzeszów, jak i Uppsala to dynamiczne miasta akademickie, w których uczelnie odgrywają istotną rolę w kształtowaniu kultury i społeczności lokalnej – przekonuje Marzena Kłeczek-Krawiec, rzeczniczka prezydenta Rzeszowa.

I dodaje, że obydwa miasta mocno stawiają też na ekologię i dążą w niedługim czasie do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Chcą tego samego

Zarówno Rzeszów jak i Uppsala starają się w 2029 roku o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

W 2029 roku tytuł ten otrzymają dwa miasta – jedno w Polsce i jedno w Szwecji. – Dlatego Rzeszów i Uppsala ogłaszają ambitny plan współpracy w drodze do ubiegania się o ten prestiżowy tytuł – zdradza Marzena Kłeczek-Krawiec.

Wspólne pomysły

Zastępczyni prezydenta Rzeszowa Krystyna Stachowska i dyrektorzy rzeszowskich instytucji kulturalnych, spotkali się wirtualnie z przedstawicielami Uppsali: Patriciem Kiraly, głównym kierownikiem projektu Europejskiej Stolicy Kultury i koordynatorką Fatimą Edell.

Urzędnicy podjęli decyzję o stworzeniu wspólnych projektów kulturalnych i wzajemną promocję najważniejszych wydarzeń kulturalnych każdego z miast.

Uppsala to miasto położone 70 km na północ od Sztokholmu. Ma 160 tys. mieszkańców. Znajduje się tu, założony w 1477 roku, najstarszy uniwersytet w całej Skandynawii. Można tam zobaczyć XVI-wieczny zamek królewski i gotycką katedrę. Rozwijają się firmy medyczne i biotechnologiczne.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin