REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 18 czerwca 2024

„Ślady obecności Żydów w przestrzeni Rzeszowa” – wykład Marty Wójcik

Plakat zapraszający na wykład dotyczący śladów obecności Żydów w rzeszowie
Wykład „Ślady obecności Żydów w przestrzeni Rzeszowa” odbędzie się w piątek, w Urban Lab.

Mimo niszczących skutków II wojny światowej, w Rzeszowie wciąż można znaleźć ślady, istniejącej tu przez wojną społeczności żydowskiej. Jak je znaleźć i jak rozpoznać? – dowiecie się już w piątek (1 grudnia) z wykładu Marty Wójcik w Urban Lab.

Zachęcamy do wzięcia udziału w wykładzie otwartym Marty Wójcik „Ślady obecności Żydów w przestrzeni Rzeszowa”. To drugi wykład z cyklu „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, który ma przybliżyć rzeszowianom, historię mieszkającej tu dawniej społeczności żydowskiej.

Musimy pamiętać, że życie mieszkańców Rzeszowa ze wspólnotą żydowską złączone było w jedno od kilkuset lat. Zakończyła to II wojna światowa. Żydzi bezpowrotnie zniknęli z krajobrazu kulturowego i historycznego naszego miasta. Zniszczeniu uległy synagogi, domy modlitwy, cmentarze, miejsca użyteczności publicznej, liczne sklepy i warsztaty. Niektóre miejsca uległy przekształceniom, niektóre zniknęły na zawsze. Mimo tego, do dzisiaj w przestrzeni miasta zachowało się wiele śladów przypominających o naszych dawnych sąsiadach.

Przypomni o tym Marta Wójcik – sekretarz Stowarzyszenia Rajsze, oraz kierowniczka Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego, stale współpracująca z Zakładem Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR. Marta jest organizatorką i współorganizatorką wielu wydarzeń promujących kulturę żydowską i upamiętniających dziedzictwo rzeszowskich Żydów.

Dzięki niej mieliśmy okazję zobaczyć m.in.: wystawę „Rzeszów we wspomnieniach Żydów, przedwojennych mieszkańców miasta. Korespondencja ze zbiorów Bogusława Kotuli”, oraz wystawę „Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu – retrospekcja”.

Termin i miejsce wydarzenia: 1 grudnia, Urban Lab w Rzeszowie, godz. 18.00.

Organizator: Fundacja Inwencja

Partnerzy: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Stowarzyszenie Rajsze.

Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft – Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość).

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin