REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 24 lutego 2024

Tajna wizyta księcia Williama w Rzeszowie

W Rzeszowie stacjonują żołnierze z pułku the Queen’s Royal Hussars (Królewscy Huzarzy Królowej). To z nimi spotkał się wczoraj książę William w jednostce przy ul. Lwowskiej. (Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie)

Książę William, syn króla Anglii Karola III, w środę odwiedził Rzeszów. Pojawił się w jednostce wojskowej przy ul. Lwowskiej, gdzie mieści się 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej.

Ok. godziny 14 książę William, następca brytyjskiego tronu, wjechał na teren jednostki wojskowej czarną toyotą z przyciemnionymi szybami. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Rzeszowa, którzy chcieli ujrzeć książęcą parę, nie kryli zawodu. Nie towarzyszyła mu żona, księżna Kate, choć i jej wizytę zapowiadały niektóre media.

Szczegóły wizyty księcia Walii w Rzeszowie były owiane ścisłą tajemnicą ze względu na bezpieczeństwo następcy tronu króla Anglii. Wiadomo jednak, że książę William spotkał się ze stacjonującymi tu brytyjskimi żołnierzami z pułku Queen’s Royal Hussars. W jednostce przy ul. Lwowskiej obecny był także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. 

W Rzeszowie i na Podkarpaciu stacjonują nie tylko amerykańscy, ale również brytyjscy żołnierze. To efekt działań związanych ze wzmacnianiem wschodniej flanki NATO wywołanych agresją Rosji na sąsiadującą z nami Ukrainę.

Książę Wiliam wylądował na lotnisku w Jasionce, gdzie powitał go prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek. (Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa)

Wcześniej, ok. godz. 13, książę William wylądował na lotnisku w Jasionce, gdzie powitał go prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek. Podczas krótkiej rozmowy prezydent opowiedział o opiece, jaką mieszkańcy Rzeszowa otoczyli uchodźców i pomocy humanitarnej płynącej z Rzeszowa dla Ukrainy.

– Książę był żywo zainteresowany niespotykaną dotąd skalą pomocy uciekającym obywatelom Ukrainy. Był również pod ogromnym wrażeniem działań mieszkańców Rzeszowa – powiedział Konrad Fijołek.

Książę William wie, jak smakuje twardy, żołnierski chleb. W 2006 r. ukończył akademię wojskową, otrzymując stopień podporucznika. Następnie zatrudnił się jako pilot śmigłowca ratunkowego RAF.

Jest kapitanem trzech rodzajów Brytyjskich Sił Zbrojnych: piechoty morskiej, marynarki wojennej i sił powietrznych. Został mianowany honorowym dowódcą m.in. bazy Royal Navy HMNB Clyde w Szkocji oraz honorowym dowódcą flotylli okrętów podwodnych.  W 2013 wystąpił z RAF i podjął pracę cywilną jako pilot ratownik w Cambridgeshire. 

Na spotkaniu z księciem Walii obecny był także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. (Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie)
Książę William dobrze wie, jak smakuje twardy, żołnierski chleb. W 2006 r. ukończył akademię wojskową. (Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie)
Książę William wjechał na teren jednostki wojskowej czarną toyotą z przyciemnionymi szybami. (Fot. Wit Hadło)
Książę William w rzeszowskiej jednostce wojskowej. (Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie)
Wizyta księcia Williama w Rzeszowie owiana była tajemnicą. (Fot. Wit Hadło)
Książę William jest kapitanem trzech rodzajów Brytyjskich Sił Zbrojnych: piechoty morskiej, marynarki wojennej i sił powietrznych. (Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie)

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin